Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üzüntü verici iflaslar

Ali Özdemir

  9 Kasım 2014

  30 yıldır tanıdığım, çok başarılı işler yapan, çalışkanlığından, dürüstlüğünden, insaniyetinden, yardımseverliğinden emin olduğum bir tanıdığımı geçen hafta gördüğümde çok üzüntülü ve gergin idi. Sebebini sordum. "Bir kuyumcunun çeki bana bir inşaat firması tarafından alacağıma karşılık olarak verildi. Çekin vadesi geldiğinde kuyumcunun ve inşaat firmasının iflas ettiği bilgisini aldım. Banka alacağım olan bedelin sadece yüzde 10 kadarlık kısmını karşılıyordu. Alacağımın peşine düştüm. Ama inşaat firmasının sahiplerinin üzerinde hiçbir mal görünmüyordu. Bu bana çok büyük bir darbe oldu" dedi.

   

  Zaten binbir zorluk ile boğuşan bir esnafın alacağını alamaması bir çok zoruna yol açıcı bir durumdur. Kira, vergi, elektrik, su, KDV, personel, elektrik, stopaj, yemek, ulaşım, kargo derken insan çıldırma noktasına gelir.

   

  Geçen hafta derdim büyük diyen esnaf tanıdığımı bugün yine gördüm. "Başıma bir dert daha açıldı. 30 bin TL kadar alacağımın olduğu X inşaat firması da iflas halinde" deyince ne diyeceğimi bilemedim.

   

  Bolu piyasasını pek fazla bilmiyorum. Sadece gözlemlerimi yansıtacağım. Son 5-10 yıldır ilimizde bir inşaat furyası başladı. Onlarca, hatta yüzlerce kişi ya da firma inşaat yapıp satmaya başladı. Konuyu bilen kişilerden aldığım verilere göre 100 metrekare bir daire 60 – 90 bin TL'ye mal olmaktaymış. Bu fiyatlara yapılan evler 100-250 bin TL arası fiyatlarla satılıyormuş.

   

  İnşaat sektörüne giren firmanın artması, banka kredi faizlerinin aylık yüzde 0,65'lerden yüzde 0,90'lara yükselmesi, dövizin yukarı doğru ivmelenmesi, talebin eski canlılığını yitirmesi işletme sermayesi yetersiz olan firmaların çöküşüne sebep olmaktadır.

   

  2 yıl önce çok cazip fiyatlarla daire satan büyük bir firmamız iflas ederek 500 kadar müşterisini mağdur etmişti. 2014 yılının sonbaharında 2 firmanın daha ödeme güçlüğü içine girmesi kötü bir geleceğin habercisi değildir inşallah.

   

   

  Ali Özdemir

  aozdemir53@hotmail.com

  BOLU

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak