Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Nevzat Hoca

Ali Özdemir

Nevzat Hoca
  23 Mart 2020

       Nevzat Hoca

        Bazı insanları uzaktan da olsa epey tanıyorum. Bunlardan birisi de M. Nevzat Özdemir Hocadır. 

        Bolu’nun Sesi gazetesi ve sosyal medya üzerinden ilettiği bilgileri yıllardır okurum. Bildiklerini saklayan, ketum duran, aman sendeci bir insan değildir.

        Toplumsal sorunlara son derece duyarlıdır. Özellikle www.bolununsesi.com adlı mecrada yayınladığı yazılar çok değerlidir.

        Okumayı, yazmayı, analizi sevenimiz çok az olduğu için kendisini tanıyan kişi sayısı yeterince yüksek olmayabilir. İnsanları, vefatından sonra övmenin bir kıymet-i harbiyesinin olmadığını düşünenlerdenim.

        Nevzat Bey’i bazen eşşiz doğa güzelliklerinin olduğu kırlarımızda (Abant, Gölcük, Yedi Gölller vb.) etrafına hiç aldırış etmeden yakın plan fotoğraflar çekerken görmeniz olasıdır.

       Medyada yayınladığım bir çok yazı / analiz ile ilgili olarak mutlaka fikrini / önerisini ileten hocamız öğretmenlik mesleğini yıllarca titizlik içinde yürütmüş bir insandır aynı zamanda...

       Bir süre, Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının eğitimine katkı da yapmış olan Nevzat Bey, Alman kültürünü, eğitimini, ahlakını, disiplinini de çok iyi analiz eder.

       Hocamız ile bazı konularda ters yaklaşımlar içinde bulunduğumuz da olmuştur. Bundan hiç rahatsız olmadım. Analizlerini dikkatle dinledim. Herkes her zaman doğruyu yakalayamayabiliyor. Bazen alel acele yanlış bilgilendirmelere yönelmiş olduğum vakıadır.

       Güncel Türkçeyi, eski kelimeleri çok iyi bilen Nevzat Hocam bulunmaz, nadir, nesli tükenmiş öğretmenlerdendir. Bir çok meslektaşımız emekli olunca kendini kirli, itici kahvehanelere atar. Ama O, kültür, sanat, edebiyat, sosyoloji ve fotoğraf ile ilgilenmeyi tercih etmiştir.

       O’nun gibi 10 bin öğretmenimiz daha olsa başka yerde olurduk.

       Bazı öğretmenler bu yazıma çok kızacaklardır ama ben yine de söyleyeyim. Topluma yön verme konumunda olan öğretmenlerin kahve köşelerinde boş işlerle uğraşmasını hiç kabullenemedim.

       Soyadımız aynı olmasına rağmen aramızda bir akrabalık tespit edemedim. Belki Orta Asya steplerinde aynı köyde yaşayan atalarımız olmuş olabilir.

       Ülkemizde son 300 yıldır önemli ve değerli ayrımının iyi yapılmadığı kanaatindeyim. Kendini önemli olarak gören kişilerin çoğunun değerli olmadığını önünde sonunda idrak ediyoruz.

       Nevzat Bey “değerli” insanlar sınıfına girer. Dünyaya bakışı milli ve manevi eksenlidir. Fikri yapısını biraz Mehmet Şevket Eygi’ye benzettiğim zamanlar olmuştur. Ancak bir kalıba sığacak insan değildir.

       O’nu saygıyla selamlıyorum. Bu yazıyı okuyunca bana biraz kızacaktır. Zira reklamının yapılmasını isteyen bir mizaçta değildir.

           Ali Özdemir

       www.aliozdemir.net

        0505 220 83 85

          Eğitimci-Yazar

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük İnsanlar, bütün acılara şikâyetsiz katlanırlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak