Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Vali

Ali Özdemir

Vali
  12 Mayıs 2022

  Vali   

  32 yıl kamuda çalıştım. Edirne, Tokat, Manisa, Bolu, Artvin, Lefkoşa, Zonguldak gibi yerleşim yerlerinin il ya da ilçelerinde, eğitimin çeşitli kademelerinde görev aldım.  

  Bu süre zarfında birçok ilçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdürü, kaymakam ve vali ile çeşitli vesilelerle karşılaştım. Bunların içinde eğitime, bilime, yazılıma, sanayileşmeye, üretime önem veren, bu konuları titizlikle takip eden yöneticilerle nadiren karşılaştım. 

  Vali deyince aklıma ilk önce rahmetli Recep Yazıcıoğlu gelir. 1990 yılında Tokat ilinin Erbaa ilçesinde 1 yıl yedek subay öğretmen olarak çalıştım. Bu dönemde Sayın Yazıcıoğlu’nun Tokat il ve ilçelerinde 1984-1989 yılları arasında yaptığı müthiş işleri yakından gördüm. İli üretim merkezi yapmıştı. O, ilden ayrılınca ileri uygulamaların çoğu işlemez hale getirildi… Valimizin daha sonra Aydın ve Erzincan illerinde de mükemmel işler yaptığını gördüm. 

  Rol modeli vali olarak gördüğüm ikinci kişi ise 2018-2020 yılları arasında Zonguldak ilinde görev yapan Sayın Erdoğan Bektaş’tır. Kendisi, eğitimin teknolojik, katma değer oluşturan yüzü ile çok yakından ilgili idi. İlin tüm okullarında yazılım, kodlama, robotik ile ilgili önemli adımlar attırdı. İlden ayrıldıktan sonra başlattığı birçok vizyoner çalışma uykuya yatırıldı ne yazık ki... 

  COVID-19 önlemleri kapsamında sağlık çalışanları hakkında bir-iki negatif söz söylediği(?) yönünde eleştiriler olunca merkez valisi olarak geri çekildi. 

  Kendisi ile hiçbir ticari, ekonomik, sosyal bağlantım yoktur...  

  Bu kısa yazıyı şunun için yazma gereği duydum: 21. yüzyılda ihraç ettiğimiz ürünlerin kilogram fiyatı 1,2-1,5 dolar seviyesinde kaldığı sürece fakirlikten kurtulamayacağız. Bu itibarla, eğitim sisteminin tümünü baştan kurgulamamamız gerekiyor. Bilgisayar, yazılım, kodlama, tasarım, üretim, proje ile ilgili dersleri ön plana çıkarmalıyız. 

  Çöp kovası, terlik, tuğla, çimento, kazak, çorap, elma vb. satarak ileri ülke olamayacağız. Güney Kore, İsrail, Finlandiya, Almanya, Çin ne öğretiyorsa biz de aynı yolu tercih etmeliyiz.    

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  12.05.2022 

  Ankara 

  • cinci hoca27 Eylül 2022 . 11:07

   vergi kazanca göre alınmalı. NOKTA
  • Yılmaz Yücel29 Mayıs 2022 . 22:06

   ALİ BEY KARDEŞİM YERDEN GÖYE KADAR HAKLISIN TEBRİKLER DEVAM .
  • Metin Çelik22 Mayıs 2022 . 02:02

   Ali Bey hocam. Yazı başlığınızın vali olduğunu görünce , aklıma giden valiye acaba buralarda methiyeler mi düzecek demeden edemedim. Hocam bu ülkede ege ve akdenizden her gün 5000 adet meyve sebze yüklü Tırlar liman yollarını tutuyorlardı. sanayimiz çok kötü değil. özellikle tarım ürünlerinin üretiminde teknoloji araç gereçleri artın döviz kurları ile alınamaz. üretim yapılamaz, akaryakıt fiyatları ile de yollara çıkarılamaz olmanın ağır bilançosunun yetmediği . devletin sömüren ahlaksızlar ve devleti yöneten işbirlikçiler her gün elektirik akaryakıt kömür ve diğer mallara zam yaptıkça bu ülkede ne üretmek istersen iste . Üretemezsin. Almanyada 11 tane dünya markası otomobil üretimi var. Adamların Teknolojisi Sanayisi ve BİLGİLERİ darphane gibi para basıyor bizim devlet adamlarımız da devlete nereden para aktarırız diye arabaların peşlerine motosikletlerle takılıyor. kahvehanelerde kime kumar cezası sigara cezası yazarız diye devletin görevlilerini ajan yaptılar Yani velhasıl ülkede hiç bişi üretilemez hale getirildi ve bu iktidarın kendi tercihi amaç halka zulm etmek . Yoksulluğu tavan yaptırmak amaçları Kapitilasyonlara boyun büküp kendi iktidarlarının devamını sağlamak . bu kadar basit
  • Bir Tanıdık18 Mayıs 2022 . 09:51

   Yazılım da yazılım.., Kodlama, robotik Mobodik.. :)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak