Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Sarımsak

Ali Özdemir

Sarımsak
  18 Mart 2023

  Sarımsak

  Ankara’nın en popüler yerel marketinde 29,90 TL’ye satılan sarımsak Bolu’nun pazarlarında ve marketlerinde neden 40-60 TL fiyata satılıyor? 

  Sadece sarımsak değil, elma, armut, mandalina, portakal, soğan, patates, biber, domates, salatalık, maydanoz, kabak, şalgam, balık gibi ürünler de Ankara’dan yüzde 30-100 oranında daha yüksek fiyattan satılıyor. 

  Bu ilde Vali, Belediye Başkanı, Belediye Meclisi, Vergi Dairesi, Ticaret Odası, Pazarcılar Odası var diye biliyorum. Bu birimlerin yöneticileri halkın alenen soyulmasına neden sessiz kalıyorlar? 

  Bolu'ya 10-20 katlı bina yapılmamalı 

   1999 yılında Bolu’da çok tahribat yapan depremler oldu. Aradan 23 yıl geçti… Yıkılan, ağır hasar gören binaların yapım sürecinde rolü olan mühendis, müteahhit, belediye üçgeninden kimsenin ceza aldığını görmedik.  

  Bolu Ovasının çok katlı yapılaşmaya uygun olmadığını bütün jeoloji (yer bilimi) uzmanları söylüyor. Ancak, bu ili yönetenler hala yumuşak zeminli topraklara ev yapılmasına, kat sayısının 10-20’ye yükseltilmesine izin verebiliyorlar.  

  Sağlık, İhsaniye, Gölyüzü, Çıkınlar, Köroğlu, Berk, Okçular, Seyit, Paşaköy, Semerkant, Akpınar vb. gibi mahallerin zemini yumuşak, nemli, cıvık toprak ihtiva etmektedir. Özellikle Okçular Mahallesinin bulunduğu bölgede altın değerindeki tarlaların imara açılması ihanet derecesinde kötülüktür. 

  Bolu Belediyesinin meclisinde görev alan kişilerin yüzde 90’ının inşaat yapım teknikleri, toprağın özellikleri hakkında zerre eğitimi yoktur. Ancak bu kişiler binaların kat sayısının artırılması yönünde oy kullanabiliyor.  

  Değerli Bir Kitap 

   Çevremdeki insanların yüzde 1’i bile kendini geliştirmek için kitap, gazete, dergi okumuyor. Sadece televizyon izleyip uyuyan bir kitle ile akıp gidiyoruz. 

  Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından yazılan “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? Kendini İnşa Etmenin Yolları” adlı kitabı herkes tarafından okuması gerektiğini düşünüyorum. Parayla satın alamayanlar İl Kütüphanesinden de ödünç alabilirler. 

  Milletvekili olmanın maliyeti 

   Milletvekili aday adayı olmak isteyen kişilerden 3-30 bin TL isteyen partileri(?) akıl dışı buluyorum. Bu bence demokrasiye aykırıdır. "Parası olmayan Meclise giremez" demek hukukun neresinde yazılı? 

  Seçim için vekil adayı olmaya layık görülenler bir kurul (ekip) tarafından tespit edilecekmiş. Bu seçimden sonra partilere en çok bağışı yapanlar listelerde üst sıralarda yer bulacak. Arkası olmayanlar ise listelerin altına yazılacak. 

  Vekil olan kişi Meclis'te 2 yıl el kaldırdıktan sonra, çok yorulduğu için emeklilik(?) hakkı elde edecek. Bu, ülkenin gariban halkının kaynaklarının yutulmasından başka bir şey değildir. Sadece 2 yıl Meclise giden bir kişi halkın ödediği vergilerden etik dışı biçimde yıllarca yüksek maaş alamamalıdır...  

  Son 40 yılda, 2 yıl çalışıp emekli olan vekillere ödenen milyarlarca lira ile en az 100 fabrika, 100 okul, 100 hastane, 100 huzurevi, 100 üniversite açılabilirdi… Bu ülkeye yazık ediliyor. Vekil maaşı en çok 4 asgari ücret olmalıdır. Beğenmeyen kendine başka iş bulabilir… 

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  @aliozdemir_net 

  17.03.2023  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak