BolununSesi, Bolu'nun Gerçek Sesi !

Mesleki okulları küçümsemeyin

Ali Özdemir

  8 Eylül 2019

  Mesleki okulları küçümsemeyin

  Meslek lisesi mezunuyum. 30 yıllık süreçte 10 farklı meslek lisesinde öğretmenlik yaptım. Yaklaşık 500 yıldır bu topraklarda ticaret ve zanaat işlerini azınlıklar (Musevi, Rum, Ermeni vb.) yaptığı için Türklere sadece tarım, hayvancılık ve askerlik işleri kalmıştır. Sanırım bunun etkisiyle bugün de büyük bir çoğunluk masabaşı işler peşinde.

  Mobilya, metal işleri, inşaat, sıhhi tesisat, tekstil vb. gibi meslek alanlarında eğitim veren liseler öğrenci bulamaz oldu.

  Bugün 1 metrekare parkeyi döşemenin işçiliği 9-12 TL’dir. 100 metrekarelik dairenin parkesi yarım günde döşenebilmektedir. Yarım günde 500 – 600 TL kazanılan başka bir meslek pek azdır. Ancak, ahşap ile ilgili meslek liseleri öğrenci bulamaz olmuştur.

  Mesleksiz, diplomasız, sertifikasız insanlar çoğaldıkça üretim azalır. Ülke doyamaz olur. Her şeyi dışarıdan ithal ederek nereye kadar gidilebilir?

  AB’nin güçlü ülkesi Almanya’da 100 gencin 70’i mesleki - teknik okullara gidiyor. Bizde ise yüzde 30-40’lık dilim üretici eğitim almakta. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. 50 yıldır bu konuda projeler üretiliyor ama bir ilerleme kaydedilemiyor.

  Bir çok vatandaşımız hiçbir bilgisi olmamasına rağmen meslek liselerini küçümser. Herkes evladının doktor, hukukçu, mühendis olmasını istiyor. Bu makul bir yaklaşım değildir. Her insan farklı yeteneklerle donanmış olarak dünyaya gelir. Herkes yüzemez, koşamaz ve uçamaz.

  Evlerimizde kullandığımız 50 kadar aygıtın üretim, bakım ve onarım işlerini meslek lisesi mezunları yapmaktadır. Teknik eleman olarak çalışmak ayıp bir şey değildir. Bu mesleklere mensup insanları küçümsemekten vaz geçmeliyiz.    

  Evladınız ilk ve ortaokulda çok üstün başarı gösteriyorsa, her sene teşekkür ve takdir belgesiyle geliyorsa onu akademik liselere (fen ve Anadolu) yollayınız. Ancak ilk 8 yıl sınıfları zorlanarak geçiyorsa onu üniversiteye sokmak için masraf etmeyiniz. Okul bitirse bile başarılı olamaz.

  Ali Özdemir  - Bolu

  0505 220 83 85

  aozdemir53@hotmail.com

  www.aliozdemir.net

  • Cezmi AYGEN 6 Ekim 2019 . 10:34

   Çok gerekli bir konuya değindiğiniz için teşekkürler. Şu veliler artık bir kendilerine gelseler de, ille de velet üniversiteye gitsin diye tutturmasalar çok iyi olacak. Hem orada izdiham olmaz, hem de meslek sahibi, bir işe yarayan evladı olur. Almanya sistemi ortada ve çok başarılı.
  • Murat Karademir13 Eylül 2019 . 09:09

   Sayın Hocam, 1976 doğumluyum düz lise mezunuyum, EML çıkışlı avukat, mühendis, arkadaşlarım var. Şuan ki durum mesleki okulları küçümsemek değilde mesleki okulların şu anki eğitim düzeyi veya öğrencilere katabildiği, bu nedenle ben de çocuğumu mesleki okullara vermek istemedim, anadolu lisesine yerleşti, inşallah tüm öğrencilerimize okulları hayırlı olur.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak