Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İyi insanlar hala var...

Ali Özdemir

  22 Mart 2015

  İyi insanlar hala var...

  İki aydır okul yöneticisi olarak görev yaptığım, mesleki ve teknik öğretim veren lisede, uzak köylerden gelen (taşımalı sistem) öğrencilerimize yemek dağıtma işini yapan, 2-3 saatlik işin karşılığında özel firmadan ayda 200 TL ücret alan, bunu ev kirasına veren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan aldığı 75 TL'lik yardımla da diğer ihtiyaçlarını karşılayan bir personelimizden bahsetmiştim (15 gün önce).

  Yazı, ulusal ve yerel çapta yayın yapan 10 kadar medya organında yer aldı. Vicdanlı, çevresine duyarlı, inancının ilkelerini doğru özümsemiş, komşusu açken tok yatamayan, ülke gerçeklerine sırtını dönmemiş, saygın bir çok insanımızdan e-posta iletisi ve telefon aldım.

  Arayanlara "vahim durumun" ayrıntılarını aktardım. Yardıma ihtiyacı olan kardeşimizin telefon ve banka hesap bilgilerini verdim.

  Oulumuzda görev yapan 60 kadar personelimizden durumu iyi olanlar ve medya aracılığıyla durumdan haberdar olanlar 10 TL ile 500 TL arası yardımlar yaptılar. Toplam bağışın ne kadar olduğunu şu an net olarak bilemiyorum. Sadece muhtaç kardeşimizin stressiz, huzurlu, neşeli, hayata bağlı bir halet-i ruhiye ile işe geldiğini gözlemliyorum. Duyarlı davranan insanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

  Mart 2015 itibariyle 705'i gündüz, 95'i akşamları olmak üzere 800 öğrencinin öğrenim gördüğü okulumuzda tespitlerimize göre 125 öğrencimiz çok yoksul, yardıma muhtaç durumdadır. Bu abartılan bir durum değildir. Yardım yapmak isteyen herkese öğrencilerin ne halde olduklarını gösteren belgeleri sunabilirim.

  Sınıf öğretmenleri, alan şefleri, müdür yardımcıları, okul rehber öğretmeninin işbirliğiyle yapılan çalışmada 125 öğrencinin maddi bakımdan çok zor durumda olduğunu tespit ettik.

  Zorluk içinde olan öğrencilerimizin ortak özellikleri şöyle: Anne baba ayrı, baba ya da anne vefat etmiş, ailede ciddi dereceli sağlık sorunları mevcut, aylık gelir asgari ücret ya da daha düşük...

  Öğrencilerin dertlerine bir nebze merhem olabilmek için birkaç büyük şirkete, holdinge, vakıfa, derneğe ileti yolladık. Bir kısmı cevap verdi. "Planlamamızda size yer veremiyoruz, bakacağız, inceleyeceğiz, değerlendireceğiz vb." gibi soğuk laflar edenler de oldu.

  Afrika'nın, Asya'nın derinlerdeki dağ köylerine kadar yardım tırları gönderen sivil toplum örgütlerini / hayırseverlerimizi okulumuzun halini de görmeye davet ediyorum.

  Sözü daha fazla uzatmadan şunu iletmek istiyorum. Ülkemizin kurtuluşu kaliteli mesleki ve teknik öğretim yapan okulların niteliğinin artırılmasına da bağlıdır. Meslek liselerini sorunlu öğrencilerin gittiği yerler olarak görmekten vaz geçiniz. Tükettiğinden çok üreten kuşaklar buralarda yetiştirilmektedir. Evinizdeki her türlü eşyada meslek lisesi mezunlarının alın teri vardır.

  Maddi olarak yardım yapmak isteyenlere okul aile birliğimizin banka hesabının IBAN numarasını iletiyorum.

  KOZLU TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ OKUL AİLE BİRLİĞİ

  TC ZİRAAT BANKASI KOZLU ŞUBESİ - ZONGULDAK

  IBAN NO: TR15 0001 0004 3710 9555 8150 01

  OKUL TLF.: 0372 266 55 48

  Para yardımının dışında kitap, giyim eşyası, kullanmadığınız her türlü elektrikli-elektronik eşya da bağışlayabilirsiniz.

  Ali Özdemir

  0505 220 83 85 - www.aliozdemir.net - aozdemir53@hotmail.com

  Kozlu – Zonguldak

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak