Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yatırım araçlarına bakış 

Ali Özdemir

Yatırım araçlarına bakış 
  17 Haziran 2023

  Yatırım araçlarına bakış 
  Finansal okuryazarlığı temel seviyede olanlar için özet bilgiler ileteyim. Bunlar kişisel analizlerimdir. Kesin doğru bunlardır demiyorum. 

  1. ALTIN 

  Asla yatırım aracı değildir. Altın fiyatlarını Rothschild ailesi ve etrafındaki baron tefeciler belirler. 

  Bunlar altının fiyatını 10 yılda bir yukarı iterler. Sonra da aşağı çekerler. 10 yıl önce 1000 dolarını TL yapıp altın alan bir kişi bugün altını satıp dolar almış olsa yine 1000 - 1100 doları olacaktır. 

  Doların 10 yıllık enflasyonu (erimesi) yüzde 30 olduğu için esasında parasının alım gücü yüzde 30 azalmıştır. Yani, 10 yıl önce 1000 dolar ile 1000 çorap alınabilirken, bugün 700 çorap alınabilmektedir. Altın yatırım aracı değil, saklama aracıdır. Her eve 1 kilo altın koysak ülkenin sanayileşmesi noktasında milim gelişme olmaz. Altın alıp bunu bankaya yatırmak ülke için daha hayırlıdır. 

  Yastık altında 500 milyar dolarlık altın olduğu ifade ediliyor. Bu altınların ekonomiye sokulması şarttır. Ülkemiz daha büyük hale gelebilecektir. 

  2. DÖVİZ 

  Bir ülkenin parasını satın almak o ülkeye faizsiz borç vermek demektir. Her eve 1000 dolar koysak ülkemiz ileri gitmez. Döviz de yatırım aracı değildir. Dolar ve Euro'da da enflasyon vardır. 1 yıl önce aldığınız 100 Dolar ya da Euro'nun bugünkü değeri yüzde 3-6 daha azdır. Döviz alıp bankaya yatırmak ülke için daha hayırlıdır. 

  3. GÜMÜŞ 

  Aynı altın gibidir. Dövizimizin dış ülkelere gitmesine sebep olur. 

   4. A VE B TİPİ YATIRIM FONLARI 

  Çok vakti olmayan, borsadan, yatırım araçlarından pek anlamayan kişiler A ya da B tipi fonlardan alabilir. TEFAS adlı web sitesi fonların getirilerini göstermektedir. 

  5. BORSA 

  BİST, 1986 yılında açıldı. Amacı, halkın şirketlere ortak olabilmesini sağlamaktır. 2023 yılının haziran ayı itibariyle BİST'te 516 şirketin pay senetleri alınıp satılabiliyor.  

  Kişisel ölçüm, analiz ve tespitlerime göre BİST'teki hisselerin yüzde 90 hileli, sahte, çürük, tuzaklı, reel getirisi olmayan, ortaklarını soyan, spekülatif, manipülatif, içeriden bilgi sızdıran, temettü vermeyen cinstedir. 

  Ülkemizin ana akım medyası halkın borsa hakkındaki bilgisini artırmak için asla uğraşmıyor. Hiçbir TV kanalında hileli şirketler anlatılmaz. İnsanlar borsaya itilir. Havuzdaki timsahlar açıklanmaz. 

  Çok bilgili, araştırmacı, teknik analiz bilenler 516 şirkete de ortak olabilir. Fazla vakti ve çok parası olmayan kişiler 5-10-15-20 pay senedi alıp 1-2-3 yıl beklemelidir.  

  Senet alırken: 

  -F/K değerinin 1-2-3-4-5-6 olmasına dikkat edilir. 

  -PD/DD değerinin 1-2-3 seviyelerinde olması yeğlenir. 

  -Şirketin her yıl düzenli olarak kâr payı (temettü) verme durumuna bakılır. 

  -Hissenin günlük işlem hacminin 50 milyon TL ve üzerinde olmasına dikkat edilir. 

  -Sık sık bedelli sermaye artırımı yapan soyguncu şirketlerden kaçınılır. 

  -Sermayesi en az 100 milyon TL ve üzeri olan şirketler tercih edilmelidir. 

  -Halka açıklık oranı yüzde 20'den az olan şirketlerden uzak durulmalıdır. 

  -Ortak olunan şirketin pay senedinin F/K değeri 12’yi geçtiğinde satış yapılıp başka hisse alınmalıdır. 

   

  Not: İsimsiz, hakaret içeren, imla kurallarına riayet edilmeden, yanlış bilgi içeren yorumların yayınlanmasını istemiyorum.

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar-Yayıncı 

  www.aliozdemir.net 

  @aliozdemir_net 

  0505 220 83 85 
  17.06.2023 

  • Ali Özdemir 20 Haziran 2023 . 23:37

   CAHİLLER HER YERDE... Derdini anltamayan, her b.ka maydanoz olan, bir sayfa metin yazamayan tipler bu ülkenin en büyük derdidir. Cahil oldukları için sadece boş boş yazarlar.
  • Dursun YILMAZ.19 Haziran 2023 . 14:07

   En iyi yatırım eğitim amaçlı insan beynine yapılan yatırımdır.Dünya da para , genelde boş beyin işi yapanlarda.Basit bir örnekle bir futbolcunun aylık maaşı 3-5 Milyon TL arasındadır.Yani para Aristokrasi için eğlence ve dinlenme aracıdır.Para sadece magazin dünyasının elinde.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Dünyanın her tarafından öğretmenler insan topluluğunun en fedakâr ve muhterem unsurlarıdır

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak