Halkın vicdanının SESİ olmak SUÇ değildir

Timsah 

Ali Özdemir

Timsah 
  19 Ağustos 2022

  Timsah 

  Türkiye giyim eşyası üretiminde dünyada söz sahibi ülkelerden biridir. Lakin, popüler, tanınmış, ünlü, zengin, gösteriş meraklısı insanların çoğunda timsah logolu Fransız malı ürünler görünce Allah ıslah etsin diyorum. 

  Türk malı yazlık gömlekler şu anda 50-150 TL arasında fiyatla satılıyor. Timsahlı giysiler ise en az 1000 TL’den başlamakta. Dolar sürekli olarak paramıza göre değer kazanıyor. Bunun suçlularından biri de illa yabancı mal alan halktır. Bunu görelim artık. 

  Futbol 

   

  19 Ağustos günü Bolu Spor’un bir karşılaşmasını zorlanarak, sıkılarak, üzülerek izledim. Bu takımdan hiçbir başarı gelmez diye düşündüm. Harcanan milyonlara yazık. Depikçilere harcanan paralar bilime, kültüre, eğitime, tarıma, üretime harcanmalı. Takımı sürükleyen depikçiler maalesef yine Bolu’nun çocuğu değil. Afrika’nın köylerinden toplanmış gençler parsayı topluyor. Kendi sahasında Gençler Birliği’ne 2-1 yenilen takımı çok tebrik ederim(?). Futbol bünyeye ve ülkeye zararlı bir spordur diyorum. 

  Hisse 

  Türkiye menkul kıymetler borsasında 480 şirketin hisse senedi alınıp satılmakta. Bunların sadece 50 kadarını makul buluyorum. Bu 50 şirket son 36 yılda ortaklarına düzenli kâr payı ödediler, enflasyonun üzerinde getiri sağladılar. 

  Elindeki parayı altına, dövize, betona gömenlerin hayat pahalılığından yakınmaya hakkı yoktur. Ülkenin parasının değerini düşürenler sistemi eleştiremez. 

  “Faiz haram” deyip altın ve döviz alanlar ülkenin üretim gücünün azalmasına sebep oluyorlar.  

  Pazar 

  Yaklaşık 10 yıldır Pazar yerindeki 20-30 yıllık meyve-sebze satıcılarından hiçbir ürün almıyorum. Sadece köylülerin sattığı ürünleri tercih ediyorum. Zira Pazar esnafı soygun sisteminin bir parçası olmaktan vazgeçmiyor. Antalya’dan ya da başka yerlerden alınan ürünler 5-10 katı fiyata satılıyor. İlin halini elinde tutanlar ultra zengin birkaç aile. Bunu kimse dile getirmiyor. Üretici kitle on yıllardır tatmin edici kazanç elde edemiyor.  

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85 

  19.08.2022 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak