Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Değirmenin suyu

Ali Özdemir

Değirmenin suyu
  8 Haziran 2023

  Değirmenin suyu

  Eşi ve kendisi üniversitede akademisyen olan bir tanıdığım 8 milyon TL’ye aldığı lüks villada oturuyor ve üzerlerine kayıtlı 2 adet 2,5 milyon TL’lik SUV taşıta biniyorlar. Konutlarındaki, sadece akıllı ev yönetim elektronik sisteminin maliyeti 200 bin TL. Tüm eşyaları ithal ve en üst segmentten markalar söz konusu…

  Günümüzde bir akademisyen ortalama 25-40 bin TL arası aylık gelire sahip. Bu gerçekliğe göre üniversitede haftada sadece 15-20 saat, slayt okumadan ibaret ders veren kişiler nasıl oluyor da oluyor böyle şatafat içinde yaşayabiliyor?

  Rahmetli İzzet Baysal debdebe içinde yaşayan, hiçbir şey üretmeyen akademisyenleri görseydi yaptırdığı binaları sanırım huzurevine çevirtirdi.

  Vergi ve kara para ile ilgili devlet birimleri insanların mal varlığına, kredi kartı harcamalarına bakarak bir tarama yapsalar Türkiye’nin tüm borcunu ödeyecek kadar gelir elde edilebilir.

  Bu ülkede halkın yüzde 60’lık dilimi asgari ücret düzeyinde gelirle yaşarken yüzde 10-20’lik dilim hiç vergi bile ödemeden yağ bal içinde yaşayabiliyor.

  8 milyonluk villada yaşayan tanıdığım meskeni alırken tapuda bunu 2 milyon TL olarak beyan ettiklerini de büyük bir marifetmiş gibi söyledi… Tapu daireleri bu çirkinliklere neden göz yumar anlamış değilim…


  Döviz neden artıyor?

  Bir toplum her bayramda 9 gün tatil yaparsa, yılın yarısını ıvır zıvır sebeplerle boş geçirirse, tüketim tamamen ithalata dönük olursa, çiftçilik hor görülürse orada milli paranın esamisi okunmaz.

  2 bin yılında 0,6 TL olan dolar, aradan geçen 23 yılda 23 TL’ye yükselerek 38 kat yükselme başarısı göstermektedir. Gürcistan, Bulgaristan, Papua Yeni Gine, Suriye gibi sıradan ülkelerin parası bile TL’yi ezmektedir.

  Tutumlu, üretici yaşamayı öğrenmedikçe paramız erimeye devam edecektir.

  Not: İsimsiz, imlası bozuk, hakaret içeren yorumların yayınlanmasını istemiyorum. Kurumsal, ciddi, ulusal ya da ileri dünyanın gazetelerindeki köşe yazılarının altında cahilce yorumlara(?) yer verilmemektedir.
   

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar-Yayıncı 

  0505 220 83 85 

  www.aliozdemir.net 

  @aliozdemir_net 

  08.06.2023 

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak