Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Uzaktan eğitimin faydası yok 

Ali Özdemir

Uzaktan eğitimin faydası yok 
  19 Şubat 2023

  Uzaktan eğitimin faydası yok 

  Sözü fazla uzatmayacağım. Sadece geçmişte gördüklerimi bir miktar iletmek istiyorum. 2020 yılının Mayıs ayından itibaren, salgın sebebiyle 1,5 yıl boyunca uzaktan eğitim sürecini yaşadık. Bu dönemde; 

  1. Öğretmenler uzaktan eğitim verme noktasında çok yetersizdiler. 
  2. Web ile ilgili yazılımları kullanmada çoğunluğun bilgisi yoktu. 
  3. Evlerde yeterli internet ve uygun bilgisayar bulunmuyordu.  
  4. Yüzde 90’lık kitlede sadece eğlence için kullanılan cep telefonları vardı. 
  5. Kullanılan 7-9 inch ekranlı, kalitesiz tabletler konuya yoğunlaşmayı sağlayamadı. 
  6. Uygulama içerikli dersler kesinlikle işlenemedi.  

  MEB’in ilçe ve il amirleri okul idarecilerine ve öğretmenlere baskı yaparak EBA (Eğitim, bilişim ağı) adı verilen web sitesinin çok kullanılmasını istediler. Lakin bu sitede okullarda gösterilen derslerin sadece yüzde 5’i kadar içerik (anlatım) mevcut idi. 

  Salgın döneminde bir meslek lisesinde idareci olarak çalışıyordum. Aynı zamanda haftada 6 saat ders de veriyordum. Uzaktan yapılan derslere öğrencilerin yüzde 90’ı maalesef katılmadı. Gerekçe olarak da “Elektrik yok, tabletim yok, internetim yok” dediler. 

  Uzaktan yapılan eğitim fiyaskoyla sonuçlandı. Öğrencilerin 1,5 yıl okuldan uzaklaşması sebebiyle birçok ruhsal ve pedagojik sorunlar da ortaya çıktı. Öğrenmeye, deneye karşı olan direnç de arttı. 

  Sonuç olarak, toplumun ortalama eğitim seviyesinin 4-5 yıl arasında, ailelerin yüzde 70'inin fakir olduğu ülkemizde “okuma, öğrenme, bilim, kültür, merak, araştırma, uygulama” kavramları itibar görmüyor. Evde yatarak ders yapılamaz. Bu, kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildir. 

  Uygulamalı derslerin olduğu üniversite bölümleri mutlaka açık olmalıdır. 

  Ali Özdemir 

  www.aliozdemir.net 

  0505 220 83 85     

  18.02.2023 

  • borsacı24 Şubat 2023 . 18:26

   sorulara cevap vermek yerine 5 cümleye 5 hakaret sığdırdığınıza göre siz biraz yıpranmışsınız. belki de köşe yazarlığını bırakıp köşenize çekilme vakti gelmiştir. sağlıklı sıhhatli günler dilerim.
  • Ali Ozdemir23 Şubat 2023 . 00:57

   ÇAPSIZLIK HER YERDE Haset insanlar bu dünyada hala var. Sivri zekalılar pek çok. Takma isim kullanıp saçmalayan tipler. Bıktım vasatlardan... CAHİL UKALA OLUR.
  • borsacı22 Şubat 2023 . 18:40

   bol hakaretli cevabınızı okudum, neden bu kadar sinirlisiniz anlamadım. borsada kaybeden bir çok kişi gördüm depremde geç kapatıldığı için. ayrıca bir çok sitede yatırım tavsiyesi değildir ibaresi verilirken sizin bunu hiç söylememeniz ilgincime gitmedi değil ve bu konuda yasal olarak yaptığınızın yanlış olduğunu okudum. ünlü insanları falan kapaklarınızda kullanmışsınız, izn aldınız mı? içeriklerinin hepsini siz mi yazdınız? sanırım 70'e yakın kitabınız var. bir insanın bu kadar farklı konuda kitap yazacak kadar uzman olabilmesi için ya einstein gibi olması lazım heralde. amacım sizinle tartışmaya girmek değil, ama eminim yine hakaretler içeren bir cevap yazacaksınız. isterseniz ben sizi yormadan kendi kendime yazayım. beyimsizim, çukurdayım, cahilim, çirkefim.
  • Ali Ozdemir20 Şubat 2023 . 20:17

   Takma ad kullanan insanlar daima hakaret eder. Borsaya bilinçli girenler asla zarar etmez... Borsa ile ilgili 5 kitap yayınladım. Hepsi tüm dünyada satılıyor. Paranız yoksa size parasız veririm. Okuyun beyniniz belki açılır. Ukalalık ederek sadece çukurda kalırsınız. Borsada 496 şirket işlem görüyor. Önerdiğim hisseleri alanlar zerre zarar etmedi. Geçen yıl yüzde 500 kazanç elde ettiler. YÜREĞİNİZ yetiyorsa karşıma çıkın. Tüm belgeleri sunayım. Çirkef insanlar sadece çamur atar. ÇİMSA, TÜPRAŞ, THYAO, İSMEN, ALARKO, EREĞLİ, VESTEL, AKSA, VAKKO... gibi senetlerin 1-3-5-10 yıllık grafiklerini açın. Sonra kitaplarımdaki önerilere bakın. Cahillere cevap vermekten usandım. Bu şahsın 1 sayfa eseri varsa ispatlasın bu işi bırakacağım. PES
  • borsacı20 Şubat 2023 . 17:01

   engin görüşleriniz çöken borsa ve kaybeden küçük yatırımcılar için ne diyor ali bey? daha önce borsa ile ilgili bir kaç yazınızı okumuştum. yatırım tavsiyeleri yapıyorsunuz, hala aynı fikirde misiniz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir dinin tabiî olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak