Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Orman yasasına dönüştürülen yasalar

Dumlu Demircioğlu

  6 Kasım 2006

  Orman yoksulu ülkemizde keçiler, ormanlarımızı tehdit eden en tehlikeli afettir. Yangınlar bile keçiler kadar yok edici değildir.

  Yangının üzerinden geçtiği ormanlar yeniden yaratılabilir. Ne ki, keçi sürülerinin dadandığı ormanların iflah olabilme şansı yoktur.

  Gerçek bu denli acı ve trajik olduğu halde 21 Mart'ta kutlanan Dünya Ormancılık Günü'nde bu konuya gerekli vurgulamalar yapılmadı.

  Dahası, konunun en yetkili ve en sorumlu kişisi olan Tarım ve Orman Bakanı Raşit Pertev'in ağzından o bağlamda şaşırtıcı sözler çıktı.

  Pertev, bu yıl keçi alımına gidilmediği için keçi sürülerinin ormanlık alanlara epeyi tahribat yaptığını resmen duyurdu. Önümüzdeki yıl besleyicilerin elindeki keçileri satın alarak bu kişilere alternatif geçim kaynağı yaratmaya çalışacaklarmış. Nedir bu? Düpedüz popülizm!

  Atı alan Üsküdar'ı geçtikten sonra Sayın Bakan'ın vaat ettiği önlemlerin kıymet-i harbiyesi mi olur? Kişiler değil, ormanlarımız korunmalı.

  Ülkemizin orman yoksulu olmasının en büyük nedenlerinden biri ormanlık alanlarda pervasızca beslenen keçi sürüleridir. Yılda belki birkaç kez yangın çıkar. Ne ki yangından bin beter olan keçi sürüleri dur durak bilmeyen bir yangın felaketi halinde yılın her günü yaz ve kış demeden ormanlarımızı kemirip yok etmektedir.

  Keçilerin ormanlarımıza verdiği olağanüstü zarar 1870'te, Osmanlı Yönetimi tarafından ilk kez belirlendi. Yasal önlemler alınmaya başlanır. Üzerinden tam 135 yıl geçti.

  İroniye bakınız: Uluslararası kuruluşlarda çalışıp bilgi ve deneyim kazanmış entelektüel bakanımız 2005 yılında çıkıp keçilere karşı alınacak aheste önlemlerden söz ediyor!

  Hayret ki ne hayret!

  Osmanlı bu adadan çıktı gitti. Yerine İngiliz geldi. Onu yollattık. Kıbrıs ortaklık cumhuriyetini kurduk. O cumhuriyet yıkıldıktan sonra kendi devletimizi kurduk. Ve hâlâ ormanlarımızı keçi belasından kurtaramadık. Laçkalığa bakın! Bakanın elinde yasa var. Ama uygulamıyor. Bu yasanın adı FASIL 17 Keçi Yasası. Ormanlarımızı keçilerden korumak için üretilen yasa, maalesef orman yasasına dönüştürüldü. Sorumlular ayağa kalksın!

  1870'te Fransız Uzman Madon verdiği raporda "Derhal önlemini almazsanız Kıbrıs'ta orman namına bir şey kalmayacak" uyarısını yapmıştı. Önlemi maalesef yasalara karşın 135 yıldır alınamadı. 1870'te orman zengini olan Kıbrıs, kayıtsızlıklar yüzünden bugün orman yoksulu bir ülkeye dönüştü. Çölleşiyoruz!

  Ortada kimsenin gözünün yaşına bakılmadan uygulanması gereken bir keçi yasağı yasası var. Oysa ormanlardan sorumlu bakanımız popülist açıklamalar yaparak hepimizi hayrete düşürüyor. Kısmet olursa belki önümüzdeki yıl besleyicilerin elindeki keçiler satın alınarak o kişilere alternatif geçim kaynağı yaratılacakmış!

  Ormanlarımızı değil, ormanlarımıza zarar veren kişileri korumaya dönük bir mantıktır bu. Kusura bakılmasın. Ama bu tür bir yaklaşımın dünya görmüş entelektüel bir bakanımızdan kaynaklanması sindirilemez.

  Keçi besiciliği, korkunç bir istismar alanıdır. Besicilere defalarca tazminat ödenerek ellerindeki hayvanlar toplatıldı. Ne ki, devletten yüklü parayı kapan dönüp tekrar keçi üretiyor. Sıfır harcamayla ve hiç külfetsiz yapıyorlar bu işi. Çünkü keçilerin beslenme alanı ormanlardır. Hayvanları ormana salıp kendileri başka işler yapıyorlar. Bunların bir kısmı devlet görevlisi olarak maaş da çekmektedir. Yani alternatif geçim kaynaklarından yoksun değildirler.

  İşte ormanlarımızı korumak için var olan yasaların orman yasasına dönüştürülmesi böyle oluyor. Bu dönüşümde payı olan herkes suçludur. Vebal altındadır. Vatan erozyona teslim edilip çölleştiriliyor. Yasalar işletilmiyor.

  Ahmet Tolgay
  23 mart 2005 Kıbrıs Gazetesi

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak