Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Tabela üniversiteleri....?

Dumlu Demircioğlu

  15 Temmuz 2015

        Yüzbinlerce Lise mezunu çocuklar bu hafta Üniversiteye girmek için tercihlerini yaptılar, yapıyorlar. Hepsi bir umut içindedirler elbetteki. Sevdikleri veya sevemeyecekleri bir meslek edinecekler, eğer edinebilirlerse. Güya istikballerini de sağlamış olacaklar.....?
        Bu yazımı yazarken, hiç kimsenin moralini bozmak istemem. Fakat gerçekler ve yaşadığımız manzara içler acısıdır...? NİYE... Türkiye genelinde Lise mezunları çok bilgisiz, yeteneksiz, yetersiz. Matematikte yüzde 36 ve okuduğunu anlamada yüzde 45'ler. Düşünebiliyor musunuz, lise mezunu bir çocuk veya genç, okuduğunu anlamıyor. Matematikte BUÇUKLU rakamlarla 4 işlem yapamıyor. Bolu Lisesi mezunu bir gencin coğrafyadan haberi yok. En azından Bolu'nun komşu vilayetlerini dahi bilmiyor.
         Böylesine yeteneksiz öğrenciler üniversiteye gidecekler de ne olacak....? Zaten üniversitelerin de, isimleri var, kendileri yok, gerçekten yok. Onun için değil midir ki özel üniversiteler çoğaldı. Çoğaldı da ne oldu.... Onlarda para kazanabilmek için her türlü gerçek dışı reklamlarla öğrenci kapmaya çalışıyorlar.
  Ulusal gazetelerde tam sayfa reklamların parası nasıl çıkacak. Ne kadar kandırabilirlerse o kadar.
        Mesela, bir gazete ilanında ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ diye bir reklam gördüm. Yüreğim sızladı. Sen 4-5 yaşındaki çocuğu ana kucağından alıp yetiştirebileceğini mi düşünüyorsun. Yazıklar olsun sana ve düşüncene...?
         Hiç bilmiyorsun ki bir çocuk, şahsiyetini 7 yaşına kadar kazanır ve mutlak aile içinde yaşarsa bu olabilir. Çocuk yuvalarının ve anaokullarının zararı son derece fazladır. 7 yaşına kadar çocuğu anadan ve babadan ayırmak fevkalade yanlış bir uygulamadır.

        Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 26.dır. Üniversite mezunları arasında ise işsizlik oranı yüzde 46.dır. Çünkü, bilgisiz beceriksiz bir üniversite mezununu hiç kimse işe almaz. Özel teşebbüs bu gerçeğin farkındadır. KPSS.ye gir, belki bir yeri tutturursun...?
        İnşaat mühendisi asfaltla betonu ayırt edemiyor.
        Doktor otopsi yapamıyor, iğne vuramıyor, tanı koyamıyor.
        Matematik öğretmeni çocuklara buçukları toplamayı öğretemiyor.
        Tarih öğretmeni ise Türk-Ermeni münasebetlerinden bihaber.
         Hazırlayın paraları. Artık İlçelerde bile üniversite var, üniversite değil tabelası var.


  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak