Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yunan doktorlar.....

Dumlu Demircioğlu

  3 Aralık 2013

         Yunanistan'dan bin doktorun Türkiye'ye çalışmak üzere getirileceğini televizyondan duyduğumda yüreğime bir sızı girdi o an.... Benim bu yüreğimde ne kadar zayıf, tahammülsüz, haksızlıklara gelemeyen, adaletsizliklere isyan eden, menfaatine düşkünlere hayıflanan, onursuz gurursuz kişilere insan gözüyle bakmayan bir yürek işte, ne yaparsın..?

           Vatan sevgisi, millet sevdalısı olmak artık bir kenara atıldı...? İstiklal harbimizde bütün düşmanlardan yurdumuz temizlenip de, son kalan Yunan Ordusu'nu ve işgalcilerini daha dün denize döküp, bugün onlardan yardım talep etmemiz benim izzet-i nefsime dokundu.

           Nerede kaldı bizim 30'dan fazla Tıp Fakültelerimiz. Bu nasıl bir planlamadır ki elin Yunan'ına muhtaç oluyorsun..?  Zaten ben başından beri Devlet Planlama Teşkilatı'nın hiç bir işe yaramadığını söyler dururum. Orada yüzlerce fiyakalı, güya bilgili, yüksek maaşlı kodamanlar öylece boşu boşuna otururlar. Devletin bütün sektör ve kademelerinde hangi geçerli planları var, soruyorum... Yok..?

           Bu kadar Tıp Fakültesi varken ne diye dışardan doktor getirirsiniz, hem de devlet eliyle....

           Sizler şurasını açıklamıyorsunuz. Mezun doktorlar eski ağabeyleri gibi bilgili olamıyorlar. (1940-1980 yıllarındaki doktorlar)

           Tamamen eğitime ve öğretime ters olan ezber öğrencilik sistemini testlerle vize ve bitirme imtihanlarını yaparsanız, mezunlar bomboştur. Birincilikle tıp fakültesini bitiren arkadaş demedi mi ki - Ben annem veya babamı hastalandıklarında hiçbir sınıf arkadaşıma muayene ettirmem-. Ne acıklı bir itiraf bir düşünsenize...

          Yine buna benzer; bir İlçe Hükümet Tabibi Savcının otopsiye çağırması üzerine , -Ben fakültede otopsi dersi görmedim- diyerek gitmedi.

          Yıllardan beri sadece Tıp Fakültelerine değil, diğer bütün fakültelere ön kapıdan öğrenci alıp, arka kapıdan mezun etmiyor musunuz...? Hoca yokluğundan Farmakoloji bitirme imtihanını, diğer branştaki bir hoca yapmadı mı..? Siz hiç belge alan son sınıf öğrencisini duydunuz mu ..?

          Ama bütün bunlar devletin asla planlamasının olmadığını ve tamamen siyasi yatırımlarla Üniversitelerin her yerde açıldığının bir kötü neticesidir.

          Yunanistan'dan gelecek doktorlar kanıma dokundu. Türkçe öğreniyorlarmış ki gelsinler. Hem de Sağlık Bakanlığı getirtiyor. Bu çaresizliğe çok üzüldüm, vicdanım el vermedi.... Milli Eğitim gibi sağlık sektörümüz çocuk oyuncağı haline dönüştü...... YAZIK......

                                                        

        


   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak