Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Trafik levhaları gerekli mi?

Salvador Dali

  15 Temmuz 2015

        Trafik levhaları gerekli mi?

          Bolu'nun tüm şehir içi yollarında trafik levhaları ve trafik lambaları mevcuttur. "DUR", "YOL VER", "PARK YAPILMAZ", "GİRİLMEZ", "TEK YÖN", "YAYA YOLU", "PARK" vs. bunlardan bazılarıdır.  Bolu'da onlarca mahalle ve sokak olduğu düşünülürse yüzlerce trafik levhasına ihtiyaç olduğu aşikârdır. Yüzbinlerce lira ödenerek bunlar hazırlanmaktadır. Caddenin herhangi bir yönüne doğru yürüdüğünüzde bunlardan bir sürü görürsünüz.
        Kanunlara göre bu levhalar gerekli yerlere konulmak zorundadır. Bu şekilde vatandaş uyarılır ve herkes kanunla belirlenmiş bu uluslararası işaretlere uyarak düzeni sağlamakla yükümlüdür. Ancak devleti temsil eden idarelerin görevi bu levhaları koymakla bitmiyor, bir de denetim yapması ve acaba bu yerleştirdiğim trafik levhalarına uyuluyor mu diye denetlemesi gerekir. İdareciler ben levha koyarak yasal yükümlülüğümden kurtulurum mantığıyla hareket etmekte denetim konusunda çok zayıf kalmaktadırlar. Hata yapanı trafik polisinin uyarması değil hemen cezayı yazması gerekir. Bolu araç trafiği bir karmaşadır gidiyor. Bu anlattığım olması gereken durum. Bir de pratikte olan durum, yani içinde yaşadığımız Bolu var.
        On yıldır gözlemliyorum, yaşadığımız Bolu'da trafik levhalarına uyan sürücü sayısı herhalde bir elin parmaklarını geçmez, hatta şahsen trafik levhalarının anlamını bilmeyen sürücüler olduğuna inanıyorum (okuma yazma bilmeyenler dahi var!) İlimizin mülki amirinin konağı ve çalışma makamının önündeki kavşaklarda yaya geçitleri (hemen yanında iri harflerle yazılmış "öncelik yayanındır" yazısı bulunur) ve  DUR levhaları bulunmaktadır. Ben bir vatandaş olarak merak ettim ve orada 1 saat bekledim. İnanın bana, geçen yüzlerce arabadan sadece bir kaç tanesi durarak yol verdi. Bu beklediğim 1 saat içinde bu yoldan hiç bir trafik görevlisi de geçmedi.
         Ben artık görevlilerin gelip denetim yapacakları veya sürücülerin "DUR", "YOL VER", "PARK YAPILMAZ"işaretlerine uyacakları inancını taşımıyorum. Dolayısıyla bu levhaların gereksiz olduğu ve devlete büyük ekonomik yük getirdiğini düşünmekteyim. Belediyeye veya Karayollarına yüzbinlerce liraya mal olan bu levhaları kimse umursamamakta ve kesinlikle uymamaktadır. Kaldırın levhaları devlet tasarruf etsin! Saygılarımla.
                                                                         

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak