Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

 Seçmesi Bi Dakika Faydası İki Dünya  

Salvador Dali

  11 Şubat 2016

          Seçmesi Bi Dakika Faydası İki Dünya       

          Bildiğiniz gibi ortaokullarda öğrencilerin müfredatını çeşitlendirme ve öğrencileri yetenekleri doğrultusunda yönlendirme amaçlı 26 adet seçmeli ders müfredata eklendi. Bu dersler arasında spor, drama, Arapça, Zazaca, bilim uygulamaları, hukuk ve adalet, halk kültürü,  Kur'an-ı Kerim,  Hz Muhammed'in hayatı, temel dini bilgiler gibi bir sürü ders var.
      *****
       Bu seçmeli derslerle öğrencilerin akademik başarılarının yanında ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri amaçlanmıştır. Bu nedenle seçmeli dersler, öğrencilerin ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda, velisinin de rehberliğinde, öğrenci tarafından seçilmektedir.
      *****
       Bunu destekler nitelikte olan; Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün, tüm Valiliklere gönderilen Sayın Bakan Nabi AVCI imzalı 11/06/2013 tarih,  1325231 sayılı ve  "Seçmeli Desler" konulu yazısının 7. Maddesi aynen şöyle;  
      'Okul yönetimleri hangi seçmeli derslerin okutulacağına dair herhangi bir belirleme yapmayacaklar, özellikle ilgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesi ile öğrencileri ve velilerini kesinlikle belirli derslere yönlendirilmeyeceklerdir.”
      *****
      Ders seçiminde 'öğretmen yokluğunda bile kesinlikle belirli derslere yönlendirilmeyeceklerdir” resmi yazısı olmasına rağmen yurdun çeşitli illerindeki Milli Eğitim Müdürlükleri ' Kur'an-ı Kerim,  Hz Muhammed'in hayatı, temel dini bilgiler” derslerinin seçimi için kampanyalar yapmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni olan İstanbul Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü seçmeli din dersi seferberliğine hazırladığı broşürlerle katıldı. 'Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum” başlıklı broşürde, 'Seçmesi Bi' Dakika, Faydası İki Dünya” sloganı kullanılıyor. Bu açıkça MEB Bakan'ının yolladığı genelgeye aykırı bir durumdur. Buna ek olarak dini de istismar etmektir. Tercümesi 'dersi seç cennete geç”. 12-13 yaşındaki bir çocuk sizce ne düşünür? Onu da sizin hayallerinize bırakıyorum.
      *****
       Bizim kuşak Kur'an okumayı camilerin yaz kurslarında öğrendi. Hz Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgileri de kitaplardan okuyarak veya yine camilerde öğrendi. Yanlış mı öğrendik, yanlış bilgilerle mi donandık. Kesinlikle hayır. Üstelik bugün okullarda öğretilenlerden daha ciddi ve daha sağlam oldu. Bu tür dersleri, isteyenler,  kendi kendilerine  kitaplardan da öğrenebilir.
  *****
       Ancak bir matematiği, fen bilgisini, geometriyi, edebiyatı, sanatı bir öğreticinin öğrenmesi gerekir. Türkiye'nin geleceği için çocuklarımızı fenci, edebiyatçı ve  sanatçı yetiştirmemiz gerekir. Gerçeği görmek için Suriye, Irak, Mısır kısaca tüm Arap coğrafyasına iyi bir bakın lütfen.  
  *****
        Mustafa Kemal ATATÜRK'ün sözü ile bitirelim. 'Hayatta en hakiki mürşit (klavuz) ilimdir fendir”

                                                       

  • mn15 Şubat 2016 . 08:24

   Dinimizi de öğrenelim, en güzel şekilde matematik, fizik vb. dersleri;sanat, edebiyat vb. dallarda da eğitim yapalım. Buna bir engel yok! Mesela Almanya aynen böyle yapıyor. (  Onların okullarında uzun  yıllar çalıştım. Şahidim.. )

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm