Gazetenize sahip çıkın!

Gölköy-1

Salvador Dali

  20 Kasım 2015

        Gölköy-1

        Gölköy, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1970 yılında sulama ve taşkın kontrolü amacıyla inşa edilmiş suni bir göldür.

  *****

        Gölköy, Gölcük'ün, Abant'ın ve Yedigöller'in yanında alternatif bir turizm elemanı olduğundan, Bolu halkı için özel bir önem arz eder. Diğer yerler nispeten uzaktır, ancak Gölköy hemen yanımızdadır, 5 dk içinde ulaşırız ona. Ama Gölköy diğerlerinin yanında yetimdir, gerekli hizmeti hiç bir zaman görmemiştir.

  *****

        Doğayı özlediğimizde, balık tutmak istediğimizde, ailemizle piknik yapmak istediğimizde veya şehir dışından gelen dostlarımızı gezdirmek istediğinizde gittiğimiz yerdir orası.

  *****

        Bunun yanında yeni evlilerin ve sünnet çocuklarının çok uzun konvoyla uğradıkları mutlak uğrak yeridir aynı zamanda, Gölköy. Bu eylem uzun yıllardır uygulandığından bir gelenek olmuş durumda. Düğün veya sünnet yapıp da oraya uğramayan Bolu'lu neredeyse yoktur. Yıllardır içeri girenlerden belli bir ücret alındığı halde doğru dürüst hizmet gitmez oraya.

  *****

        Ekteki fotoğrafta Avrupa'daki bir Gölköy'le Bolu'nun Gölköy'ünü yan yana koydum, karşılaştırın diye.

  *****

         Bizim Gölköy'de, gölün etrafında dolanan araba yolu köstebek yuvası gibidir, en küçüğü 10 cm çapında olan ve içine düştüğünüzde arabanızı sanayiye götürme garantili çukurlar yer alır. Çocuklar oynasın diye yapılmış oyun parkında bırakın oyun oynamayı, çocukların sakat kalma olasılığı bile var. Ailenizle piknik yapacağım diye bir yere yerleştiniz diyelim, giriş ücretini verdiğiniz bir yerden hizmet beklersiniz değil mi? Fazla şey istiyorsunuz. İşte bu Gölköy'de yok.

  *****

        Gölköy'de neden düzgün araba yolları ve düzenli park yerleri yok, neden gösterişli yürüme yolları yok, neden balıkçılar için özel yapılmış balık tutma verandaları yok, neden filmlerde gördüğümüz mükemmel piknik alanları yok? Siz bu soruları daha da çoğaltabilirsiniz kuşkusuz.

  *****

        Şu soru hep aklıma gelir; neden Avrupa ülkelerinde her şey (parklar, bahçeler, yollar, şehirler vs.) düzenli ve mükemmeldir? Bizdeki eksik nedir, neden yapılanları eleştirme ihtiyacı duyarız? Bu soruları yerel yöneticilerin de kendilerine sorması gerekir.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak