Gazetenize sahip çıkın!

Dilay dedi ki; "Benim de hayallerim vardı"

Salvador Dali

  15 Ekim 2015

  Dilay dedi ki; 'Benim de hayallerim vardı”

  Mutlaka duymuşsunuzdur; neredeyse tüm gazetelerde yer aldı Dilay Gül olayı. Bizim Üniversitemizde gerçekleşen bir olay olduğundan, bizi daha da çok ilgilendirmektedir. Dilay, Üniversitemizin Gerede Meslek Yüksek Okulu Kimya ve Kimyasal Teknolojileri İşleme Bölümü 2. öğretim öğrencisiydi. Aynı bölümde okuyan Uğur Aydemir tarafından katledildi. Üniversitemiz kendi öğrencisine sahip çıkıp web sayfasında baş sağlığı mesajı yayımlamış, ama keşke kendi okuduğu Gerede Meslek Yüksek Okulu da aynı şeyi yapıp ona sahip çıksaydı. Web sayfalarına baktım ama hiç bir şey göremedim.

  *****

  Henüz 21 yaşında bir genç kızdı. Her genç kız gibi onun da hayalleri vardı. Evlenecek yuva kuracak, çocukları olacaktı. İyi bir işi olacak, çocuklarını büyütecek, onun da arkadaşları ve bir çevresi olacaktı. Çocuklarını büyütürken ve onları okullarına gönderirken aklı hep arkalarında kalacaktı. Tıpkı Dilay'ın anne ve babasının Dilay'ı düşündüğü gibi. Sonra çocukları büyüyecek ve onların evliliklerini de görecekti. Eşiyle birlikte yaşlanacak, çocukları onlara sahip çıkacaktı. Ama bir cani tüm bu hayalleri çaldı. Neden? Çünkü ülkemiz kadınlarını koruyamayan, onlara değer vermeyen karşı cinslerin yaşadığı bir ülke maalesef. Yalnız yürüyen, bir de karanlıkta yalnız yürüyen bir kadın…

  *****

  Bugün Dilay'ın facebook sayfasına girdim. Kendisinin 'Lets Do It World” (dünyanın temiz olması için çalışan gönüllüler ordusu) üyesi olduğunu öğrendim. Bu kuruluşun dünyanın değişik ülkelerinde milyonlarca üyesi var, Dilay da onlardan biri idi. Hiç bir maddi menfaat beklemeden dünyayı temiz tutmak, dünyayı çöp belasından korumak için gönüllü olmuştu. Müthiş bir hayali ve sağlam bir karakteri vardı kuşkusuz.

  *****

  Facebook'ta en son paylaşımını 'Hozier” adlı İrlanda'lı bir şarkıcıdan yapmış. Belli ki onun hayranı idi. Ben hiç duymamıştım. Açtım Youtube'da Hozier dinlemeye başladım. Nispeten slow ve düşünceli parçalar söyleyen bir şarkıcı. Oturdum dinledim, savunmasız Dilay'ı düşündüm. Eli bıçaklı bir psikopat tarafından katledildiğine hala inanamadım.

  *****

  Yukarıda açıkladığım üzere O bir 2. öğretim öğrencisiydi. İkinci öğretim öğrencileri derslerini 17:00 ile 23:00 saatleri arasında yaparlar. Kendinizi bir 2. öğretim öğrencisi yerine veya 2. öğretim öğrencisinin anne babası yerine koyun. Bu saatler arasında sokaklarda in cin olmadığı anlarda dersiniz bitiyor ve siz kalacağınız eve veya yurda gideceksiniz. Çocukları ikinci öğretimde okuyan anne babaların her akşam dersler bittikten sonra çocuklarını aradığına ve onların güvende olup olmadıklarını öğrenmek istediklerine adım gibi eminim. Bu saatlerde de iyi insanların sokaklarda olmadığı çok aşikâr. İkinci öğretim, zamanında siyasi düşünceyle alınmış bir karardı. YÖK acilen ikinci öğretimde kayıtlı tüm öğrencileri birinci öğretime aktarmalı ve gece ders yapmaktan onları kurtarmalıdır. Söz konusu öğrencilerin güvenliğidir.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak