Gazetenize sahip çıkın!

Hakkını helal et

Salvador Dali

  25 Ağustos 2015

          Dinimize göre, kul hakkı yediğimiz zaman Allah'a yakararak kul hakkından kurtulamayız. Kurtulmak için tek seçeneğimiz var; kul  hakkı yediğimiz kişiyi bulup helallik istemek. Bu sınır kesin olarak çizilmiştir.
           Peki; neler kul hakkına girer, neler girmez?  Ben din adamı değilim ancak anlatacaklarımın mantık kurallarına uyduğunu zannediyorum. Ben anlatayım, siz karar verin.
           Veznede 10-15 kişi para ödeme sırasında ve siz yeni geldiniz, ama türlü nedenlerle kendinizi kandırarak (zamanım yok, ayakta duramıyorum vb) yandan yandan bir kaç kişinin önüne geçtiniz. Zaten çocukken de anneniz babanız tarafından "oğlum/kızım sıranın en sonunda ne duruyorsun kendini ezdirme boş ver onları, en öne geç" şeklinde motivasyona da sahipsiniz. Bu durumda önüne geçtiğiniz kişinin hakkını yemiş olur musunuz?
            Çocuğunuz için iş için bavuru yaptınız. Araya kaç kişi sokup torpil bulmaya çalıştığınızı düşünün. Bu durumda gerçekten o işi hak eden kişinin önüne, torpil vasıtasıyla, geçtiğinizde hak yemiş olur musunuz? Yoksa siz de bazı siyasetçiler gibi Kur'an "akrabalarınızı koruyun ve kollayın" diyor mu diyeceksiniz?
          Peygamber Efendimiz bir hadisinde  "ticaret yapın çünkü rızkın onda dokuzu oradadır" demektedir. Bu hadisi uygulayan kardeşlerimize de esnaflık yapıyor diyebiliriz. Peki hemen zengin olmak sevdasına kapılıp, cüzi karlara razı olmayan ve malını aşırı pahalı satan esnaf kul hakkı yemiş olur mu?
         Vatandaşın (kul) hakkı üzerlerinde olduğu için yöneticilik yapanlar biraz daha dikkatli davranmak zorundalar. Düşünsenize binlerce insanın vergileriyle biriken yüzlerce milyon liralık bütçeleri yönetiyorsunuz. Bu vergilerle yollar, bahçeler, altyapılar, hayır işleri yapacaksınız, ulaşım problemini çözeceksiniz. Gazetemizde bahsedildiği gibi, bir kullanımlık Çin mallarına benzer yollar yapıldığında, sürekli patlayan su boruları yapıldığında ve henüz yeni yapılmış yollar, döşenecek borular için tekrar kazıldığında kul hakkı yenilir mi?
       En zor olanı da yöneticilerin işi. Düşünsenize binlerce insanı bulup helallik isteyeceksiniz; zor iş. Onlara önerim, teknolojinin tavan yaptığı çağımızda facebook, instagram, twitter vs. işlerine yarayabilir, onlar yardımıyla helallik isteyebilirler.
                                                                         

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak