Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gölköy-2

Salvador Dali

  23 Kasım 2015

        GÖLKÖY-2

         Gölköy'de en çok dikkatimi çeken şeylerden birisi de girişte bulunan araba kapanıdır. Araba kapanlarını hep çağ dışı buldum. Yanlış yerden geçiyorsun veya ücret vermeden kaçıyorsun diye adamın dört lastiğini neden patlatıyorsun? Bence bu kapan olayı bir 'nefret' kültürünün ürünü. Giriş parası vermiyorsun veya yanlış girdin, o halde tüm lastiklerin patlamalı hatta yasalar izin verse şuraya bir hendek kazsam da araban içine düşse mantığından başka bir şey değil. Kapan güvenlik kaygısı olan (asker, polis vb.) yerler dışında kullanılmamalı.
  *****
        Gelelim asıl konumuza. Bolu'muzda yeni bir bisiklet akımı başladı. Bu akıma öğrencileri de dahil eden bir proje başlatmak istiyorlar. Bu arabalardan uzaklaşmak ve sağlıklı yaşama yönelmek için iyi bir başlangıç. Ancak kendini bilmez sürücülerin kol gezdiği ortamda hangi anne-baba bunu destekler hiç bilmiyorum.
  *****
        Bir çoğumuzun haberi yok belki ama TABİAD (Tabiatın Kalbi Bolu Bisiklet Amatörleri Derneği) Bolu'da bisiklet sporunun öncülüğünü yapıyor. Bisiklet mükemmel bir spordur, pedal çevirirken karın kaslarınız ve bacak kaslarınız sürekli çalışır. Omuz ve vücudunuzun her bölümünü kastığınız için her kas çalışır aslında. Bunun yanında sürerken kendinize yol seçersiniz ve kendi kendinize taktikler verirsiniz, yani beyniniz de gelişir. Ama en önemlisi dışarıda arkadaşlarınızla beraber spor yaptığınız için ruhsal bakımdan rahatlarsınız ve kendinizi çok iyi hissedersiniz. Alışkanlık yapar benden söylemesi.
  *****
        Gölköy 7 km'lik çevresiyle uzun bir bisiklet yolu yapmak için ideal bir mekan. Göl etrafında bu yol yapılırsa (üstteki resimdeki gibi) inanın tüm Türkiye'de parmakla gösterilen bir parkur olur. Burada yapılacak olan bisiklet parkurunda, eşiyle ve çocuklarıyla hep birlikte eğlenen aileler yapana dua ederler her halde. Bu tür aktiviteler toplum birlikteliğini perçinler ve sağlamlaştırır.
  *****
        Gölköy, Bolu'ya çok yakın olduğundan bizim için cazip bir mekan. Bu satırları okuyan okuyucularımızın da bu konuda mutlaka değişik fikirleri olabilir. Yorumlarda, siz de, Gölköy'de ne gibi aktiviteler yapılabileceğini yazarsanız sevinirim. Saygılarımla.
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Şüphe etmek, bilmeye atılan ilk adımdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak