Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Ben Rektör olsam...

Salvador Dali

  20 Ağustos 2015

  Ben Rektör olsam koltuğumu daha da sağlama almak için ne yapardım yazayım, siz de aklınıza gelenleri yorumlara yazıp beni aydınlatın lütfen.

  Önce hangi siyasi iktidar yönetimdeyse ona yaranmak gerekir. Bu amaçla siyasi iktidara yakın sivil toplum kuruluşlarıyla bağlantıya geçmek lazım. Siyasi iktidara yakın sendikalar veya dini cemaatler bu iş için biçilmiş kaftan.

  Personel içinde bu kuruluşların temsilcileri ve önde gelenlerini bulup onlara önemli görevler verebilirim; daire başkanlıkları, yüksekokul, fakülte sekreterlikleri veya müdürlükler gibi. Aynı yöntemi akademik personel için de düşünür; dekanlık, dekan yardımcılığı, bölüm başkanlığını da aynı şekilde dağıtırdım. Bu şekilde yerelde ve genelde siyasilerle güçlü bir bağlantı kurmuş olurum. Bu durum için "kucağa oturtmak" metodu da diyebiliriz. Böylece koltuğumu dolaylı bir şekilde bana veren adamın hoşuna gidecek bir şey yaparak onu kendime bağımlı kılarım.

  Bir sonraki aşamada hiç bir yönetmeliği dikkate almayarak, bana zorluk çıkartan yöneticileri mobbing uygulayarak görevinden istifa ettirmeye çalışırdım. Zaten ne kadar dayanabilirler ki;  birkaç defa makamıma çağırıp korkutsam hemen istifa ederler. Zaten elimde büyük bir güç var, hele istifa etmesinler onları civar ilçelerdeki meslek yüksekokullarına sürerim.

  Daha sonra doğruyu korkmadan söyleyen hocalara yönelirdim. Çünkü onlar siyasilerin hiç hoşuna gitmez hatta onları çok kızdırırlar. Bu aslında benim için bir şirin görünme fırsatı olur. Hemen onlara disiplin yönetmeliğinde bir madde bulup soruşturma açtırırım. Gözünü açmasına fırsat vermem.

  Rektörlük seçimlerinde bana oy veren hocaları da bir sonraki aşamada mutlu etmek gerekir. Onların oylarına tekrar ihtiyaç duyacağım sonuçta. En azından lojman dağıtımında yardım etmeliyim. Lojmanlar puanla yapıldığına göre o hocaya bir Anabilim Dalı Başkanlığı vermek lazım. Anabilim Dalı Başkanlığı dolu ise, istifa ettirip hülle yoluyla o hocayı atattırıp lojman çıkartabilirim.

  Yukarıda dediğim gibi bir sonraki seçimde bana oy lazım. Bu amaçla bana oy verecek hocaları üniversiteme almaya çalışırdım. Nasılsa bu konuda tek yetkili benim. İstediğime kadro verir, istemediğimi üniversiteden içeri sokmam. Kadrosu gelip de akademik yeterliliği tam olan akademisyenlere de kadro ilanı açmayarak 1-2 yıl süründürürüm. Daha sonra zaten onlar da ümitsizliğe kapılıp kaçar giderler.

  Böylece üniversitede sözümü dinletir ve tek yetkili olurdum.

  Neden mi böyle bir hayal kurdum? Cevap; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi başta olmak üzere milyonlarca liralık döner sermaye hayalini kim kurmaz?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi