Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kelebek etkisi

Salvador Dali

  10 Aralık 2015

        Kelebek etkisi

        Kelebek Etkisi, küçük değişikliklerin öngörülemez devasa sonuçlar doğurabileceğini tanımlamak için kullanılan bir cümledir. Kaos (düzensizlik) çalışan bir bilim insanı olan Lorenz, 'Kelebek Etkisini” açıklarken kullandığı şu cümle ile ünlenmiştir: 'Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de şiddetli fırtınalar kopmasına neden olabilir”.
  *****
        Kelebek Etkisini sosyal yaşamın her alanında da görebilirsiniz aslında. Bu konuda benim en çok dikkatimi çeken tek kişilik protestolardır. Bir kişi bile her şeyi baştan başa değiştirebilir.
  *****
        Bazen hoşunuza gitmeyen, şikâyet ettiğiniz davranışları hiç dışarı yansıtmazsınız. Dersiniz kendi kendinize; boş ver benim söylememle mi düzelecek. Bu dertler içinizde biriktikçe birikir. Sağlıkçılar bu davranışın insan sağlığı için zararlı olduğunu hep söylerler, ancak bu davranış yaradılıştan gelir, kanımca genlerimize yazılmıştır.
  *****
        Ben de bu çeşit insanlardanım. Yanlış bir şey gördüğümde uyarmam, söylemem. Nasılsa bir şey değişmeyecek diye düşünürüm.
  *****
        Ama benim eşim öyle değildir. Herhangi bir yerde yanlış bir davranış gördüğünde hiç beklemeden uyarır. Ben 'neden böyle yapıyorsun, o yine bildiğini yapacak, senin uyarının hiç bir etkisi olmaz” dediğimde, 'ben kendimi iyi hissediyorum ya, yetmez mi?” der.
  *****
        Gerçek şu ki, her yanlış yapan uyarılsa idi, bu memleket çok daha başka olurdu. Neyse… Ben de bir kez olsun eşim gibi davranmaya karar verdim. Yeni yapılan AVM'de bulunan H.. mağazasından kızıma bir taç almıştım. Bu taç bir hafta içinde kırıldı. Mantıksal olarak normal bir şekilde kullanılan bir tacın bir haftada kırılmaması gerekir. Mağazaya götürdüm ve görevliye durumu anlattım. Bana 'takıların geri alınamayacağını” söyledi. Tacın ücreti büyük bir meblağ olmamasına rağmen, almaları için ısrar ettim ve bu sorumluluğu taşımaları gerektiğini onlara tane tane anlattım. Ancak onlar, geri almalarının mümkün olmadığını söylediler.
  *****
         Ben kasada görevliyle konuşurken arkamda bulunan üç kişi de bana destek oldular. Kırık tacın geri alınması gerektiğini, mağazanın sorumluluğu kabul etmesi gerektiğini onlar da söyledi. Görevli geri adım atmıyordu, ancak benim başlattığım küçük bir eylem arkamdakilere de yansımış ve onların desteğini almıştım ama nafile.
  *****
         Benim Kelebek Etkim üç kişiyle sınırlı kalmıştı. Hiç bir işe yaramadı, tacı değiştiremedim, ama kendimi çok daha iyi hissettim. Taç 15 TL olmasına karşın, karşılığında mutlu olmak iyi hissetmek olduğu için, hakkımı Tüketici Mahkemesi'nde aramaya karar verdim.
  *****
         Ne olacak demeyin, hakkınızı her zaman savunun. Sizin Kelebek Etkiniz çok daha sarsıcı ve devasa olabilir. Saygılarımla...
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm