Gazetenize sahip çıkın!

Gölköy-3

Salvador Dali

  7 Aralık 2015

          Gölköy-3

           Gölköy gerçekten de yeterli bir şekilde değerlendirilemeyen bir turizm hazinesi aslında. Güzel bir piknik alanı olmasının yanında müthiş bir spor alanı olma potansiyeline de sahiptir. Ancak şu ana kadar bu yönü hiç değerlendirilmedi.

  *****

         Muğla iline bağlı, büyükçe bir gölün yanında kurulmuş olan  Köyceğiz ilçesini çoğumuz bilir, hatta okuyucularımız arasında  tatil için oraya gitmiş olanlar bile vardır. Köyceğiz gölünün, Kürek Federasyonunun önemli bir merkezi olduğunu biliyor muydunuz? Orada kürek sporuna gönül veren yüzlerce genç uzun süreli kamplar yapabilmektedirler. Bu sayede Köyceğiz önemli bir spor merkezi haline gelmiştir.

  *****

         Adana Seyhan Baraj Gölü  de su sporları için kullanılmaktadır. Burada Kano Federasyonunun kampları yapılmakta, kano milli takımımız yaz kış antrenmanlarını burada yapabilmektedir. Her yıl geleneksel olarak yelken yarışları bile yapılmaktadır.

  *****

        Artvin-Borçka'da bulunan Muratlı baraj gölü de kano sporu için düşünüldü. Burada Kano federasyonu tarafından bir spor kompleksi yapılması planlanıyor. Bireysel sporların en önemlilerinden biri olan kano Artvin'de gençler arasında bu sayede yaygınlaşacak ve Artvin cazip spor merkezlerinden biri olacak.

  *****

         GAP'nin en önemli ayağı olan Atatürk Barajı da su sporlarının merkezi olmuştur. Kürek, yüzme, yelken, su altı sporları federasyonlarının sporcuları, GAP'ta geleceğin yelkencilerini, yüzücülerini, kürekçilerini, balık adamlarını yetiştirmek için canla başla çalışıyorlar. Hatta özel sektör de sporcuları maddi olarak desteklemektedir.

  *****

        Yakınımızda bulunan Sapanca gölü de Sakarya'nın içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Göl çevresinde bir yığın turistik tesis hizmet vermektedir.  Pedal çevirerek hareket eden sandallarla Sapanca gölünde mutlaka gezmişsinizdir.

  *****

         En yakınımızdaki yere gelelim, Düzce Melen çayına. Melen'de bulunan bu çayda her yıl binlerce kişi rafting yapmaktadır. Bu sayede Düzce önemli bir su sporu merkezi olmuş, belki yüzlerce kişiye de (rehberler, lokantalar, şoförler, rafting eğitmenleri vb.)  ekmek kapısı açılmıştır. Ama bana göre en önemlisi gençler ve yetişkinler rafting sporuyla tanışmış, Düzce'nin adı tüm Türkiye'de duyulmuştur.

  *****

         Diyebilirsiniz ki Gölköy, Bolu'ya  içme suyu tedarik ediyor, orada su sporları yapılamaz. Peki Melen çayı İstanbul'a içme su sağlamıyor mu? Sapanca Gölü Sakarya'ya içme suyu sağlamıyor mu? Orada su sporları yapılıyor da Gölköy'de neden yapılmasın. Burnumuzun dibinde duran bir hazineden neden faydalanmayalım. Önemli olan suyu kirletmeyen, yakıt atığı vermeyen  kano, kürek, yelken, wind-surf ve kite-surf  sporlarının yapılması. Bu sporlara gönül vermiş eğitmenler bulunarak Bolu bir su sporları merkezi haline getirilebilir. Hatta AİBÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu'nda bu işlere gönül vermiş kişiler mutlaka vardır.

  *****

          Bolu'yu tanıtmak istiyoruz ancak ne yapılması gerektiğini bilmiyoruz. Bunun için profesyonel bir yardım alınabilir. İki tarafımız yoğun bir nüfusla (İstanbul ve Ankara) çevrili ve alternatif spor yapmak isteyen insanlarla dolu. Akıllı bir yönetimle, Gölköy Türkiye'de önemli bir su sporları merkezi haline gelirse bundan BOLU kazançlı çıkar. Saygılarımla.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak