Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Sevgili Günlük...   

Salvador Dali

  17 Ocak 2016

          Sevgili Günlük…          

           Her gün olduğu gibi, bugün de içim huzur dolu olarak akşamı ettim. Geçen gece de huzurlu bir uyku uyumuştum. Apartmanımızda 30 daire olmasına rağmen hiç gürültü olmadı. Bizim apartmanda herkes birbirine saygılıdır. Gürültü olacak, komşumu rahatsız edeceğim diye neredeyse yürümekten korkarlar. Sabah apartman koridorlarında birbirlerini gören komşularımız günaydın demeden hal hatır sormadan geçmezler.

  *****

              Sabah kahvaltıdan sonra İzzet Baysal Caddesi'nde bulunan küçük dükkânımı açmak üzere apartmandan çıktım. Yan tarafta bulunan esnaf arkadaşlar dükkânlarını henüz açmışlardı. Selamlaştık, onlara hayırlı işler diledim; onlar da bana dilediler tabii ki.

                   *****

              Sabah havası çok güzel olur Bolu'da, tertemizdir. Sokaklarda yaya yollarının yapılması, yer altına boru döşeme işleri, elektrik tellerinin yer altına alınması gibi işler 20 yıl önce çok iyi bir şekilde bitirilmiştir. Bundan dolayı yollar ter temizdir. Havada hiç toz göremezsiniz. Daha önceleri yollara borular, teller döşemek veya yaya yolları yapılmak için kazılmıştı. Her tarafta  toz toprak uçuşuyordu, nefes dahi alamıyorduk. Bazı arkadaşlarım bu tozlar yüzünden astım dahi olmuşlardı. Allah'a şükür bunları atlattık şimdi.

                          *****

              Bazı geri kalmış ülkelerde yaya yolları otopark olarak kullanılır. Biz ülke olarak o seviyeyi çoktan aştık. Evimle iş yerim 3 km olsa bile güzel bir yaya yolu olduğundan ben hep yürümeyi tercih ederim. Bugün de öyle yaptım. Yaya yoları da engelliler için özel olarak tasarlandığından engelliler de vardı etrafımda. Beraber İzzet Baysal Caddesine doğru yürüdük. Vali konutunun yanına geldiğimde yolun karşısına geçmek istediğimi anlayan sürücüler hemen durdular ve sabırla yolun karşısına geçmemi beklediler. İşte bu sabırlı ve yayaya saygılı sürücülere bayılıyorum sevgili günlük. Bazen durup şoförün elini sıkıp tebrik edesim geliyor.

                     *****

              Aslında dikkatimi çok çekiyor, bizim şoförler kurallara aşırı uyuyorlar. Yürürken bir yandan da onları kontrol ediyorum. 10 metre ilerde yolun başına konulmuş iki tane kırmız renkte 'DUR” levhası var; onu görünce nasıl da duruyorlar. Kurallara uyan bir ülke olmak ne kadar da gurur verici bir duygu sevgili günlüğüm.

                             *****

              İzzet Baysal Caddesi'ne adımımı attığımda ayrı bir gururlanıyorum. Sebebi ise mavi renkli caddeyi ikiye ayıran müthiş bisiklet yolu. Eğer caddenin sol tarafında yürüyorsanız ve sağ taraf geçecekseniz hiç korkmayın ve geçin; ben öyle yaparım. Size hiçbir şekilde bisiklet çarpma olasılığı yoktur, zira bisiklet sürenler o kadar dikkatlidir ki sizi göz ucuyla kontrol ederler. Sadece bisiklet yolu olduğundan, o yoldan hiç bir motosikletli geçmez. Aslında sevgili günlük, zaten bugüne kadar hiç kaza da olmadı ki.

                  *****

              Dükkanımın kepenklerini açtığımda saat 09:00'u gösteriyordu. Yine olağan bir gün başlamıştı benim için, vitrine bakanlar, içeri girip sadece fiyat soranlar veya satın alanlar işte. Bütün gün cadde çok sakin, insanlar birbirine çok saygılıydı. Kesinlikle kavga olmadı hatta yüksek sesle konuşana dahi rastlamadım. Her akşam sana nasıl anlattıysam gün aynı şekilde geçti, sevgili günlüğüm.

                                                        

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi