Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bisiklet

Salvador Dali

  26 Kasım 2015

          Bisiklet

          Başlığı görünce yeter artık sıktı şu bisiklet işi, 'kardeşim senin başka bir işin yok mu?” dediğinizi duyuyorum. Evet, şu günlerde tek yaptığım ve sürekli istediğim tek şey ölesiye bisiklet sürmek. Neden böyle oldu bilmiyorum, ama çocukluğumda ve gençliğimde neredeyse günde 8-10 saat bisiklete binerdim. Belki eski çocukluk ve gençlik günlerimi özledim, kim bilir!
  *****
          Toplum, özellikle orta direk ve altı, son 10 yıldır para biriktirip veya kolaylaşan kredi alımıyla kendini arabalara verdi. Arabası olmayan neredeyse yok gibi artık. Dağ taş, yollar araba ile doldu. Yaşadığımız şu çağda araba gerçekten gerekli. Hastanız olur veya acil yapmanız gereken bir iş olur, araba kullanılır. Ancak, geldiğimiz şu noktada hiç gerek olmayan bazı durumlarda bile araba altımızda. Hatta toplumda 'tuvalete bile arabayla gitmek” deyimi bile türedi.
  *****
           'Mutlu çocuklar ülkesi” diye bir yazı yazmıştım. O yazıda Hollanda'daki bisiklet öyküsünü anlatmaya çalıştım. Onların 50 yıl önce geçtiği aşamayı şu an bizim 'araba” bölümüyle geçirdiğimizi düşünüyorum. Bir sonraki aşamada arabaların etkisi ve terörü daha artacak. Sonra toplum araba (trafik) terörüne tepki göstererek yaya yollarının ve bisiklet yollarının düzenlenmesi ve genişletilmesini isteyecek. Eğer böyle olursa Türkiye trafik terörü karşısında onu mağlup etmek için ilk adımını atmış olur.
  *****
          Açık söylemek gerekirse toplumumuzda spor pek yaygın değil. Kendimiz yapmıyoruz ama sporun sağlığa yararlı olduğunu idrak ettiğimizden dolayı çocuklarımızın yapması için sürekli onları bir yerlere taşıyoruz; yüzme, futbol, basketbol, tenis kursları gibi. Ancak daha sonra TEOG veya üniversite sınavları yaklaştığında onlar da mecburen spor yapmayı bir daha el sürmemek üzere bırakıyorlar.
  *****
         Bisiklet yetişkinler için mükemmel bir spor. En önemli avantajı açık havada gerçekleşiyor. Eğer kolesterol seviyeniz yüksek ise mucizevi bir şekilde düşmeye başlıyor ve kendiniz çok dinç hissediyorsunuz. Ama biz hala, arabayla bir yere gittiğimizde arabamızı oraya en yakın yere koyup yürümek dahi istemiyoruz. Hemen telefonunuza adım ölçer programı yükleyin ve günde en az on bin adım hedefiniz olsun. Bol hareketli günler dilerim.
                                                                           Salvador Dali

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak