Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yayaya Saygı

Salvador Dali

  17 Kasım 2015

        Geçtiğimiz gün, trafik polislerinin yaya geçitlerinde durmayan sürücülere 88 TL ceza yazdığını yerel gazetelerde okuduk. Haberin detayında, cezanın aracın plakasına yazıldığı ve postayla sürücünün adresine gönderildiği de yazılıydı. Doğru ancak eksik bir işlem yapılmış bana sorarsanız. Sürücü, ceza makbuzu eve gelene kadar hata yaptığının farkında değil yani. Yayaya, yaya geçidinde yol vermeyen sürücüye ceza yazıldıktan sonra o makbuzu sürücünün eline hatasını da anlatarak teslim etmek gerekir.

  *****

  Ülkemizde, ebeveynler çocukları büyütürken onları arabalara karşı özellikle uyarır; 'aman oğlum/kızım sakın sağına soluna bakmadan yola atlama”, 'aman çocuğum yürürken müzik dinleme”. Ebeveyn uyarır, çünkü başından böyle şeyler daha önce geçmiştir. Ebeveyn bilir, ülkemizde sürücülerin frene basma huyu yoktur, hep yaya bekler; geçiş üstünlüğü olan yaya geçidinde bile.

  *****

  Daha önceki yazımda da Karayolları kanunundan bahsetmiştim. 1983 tarihli Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. Maddesine göre '…yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.”

  *****

  Yürürlükte olan kanuna göre, nasıl trafik ışıklarında kırmızı yandığında duruyorsanız, yaya geçitlerinde de yaya gördüğünüzde durmak zorundasınız; durmazsanız cezası 88 TL.

  *****

  Benim, şahsım ve Bolu'lu duyarlı vatandaşlar adına Sayın Valimizden ricam, medeni bir şehir olma yolundaki ilk adım olan bu trafik kontrollerinin inatla devam etmesidir. Şoförlük bazılarının zannettiği gibi gaza basıp direksiyon çevirmek değildir. Şoförlük insana saygı göstermektir.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük İnsanlar, bütün acılara şikâyetsiz katlanırlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak