Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir 80 kere daha patlarsa...

Salvador Dali

  12 Ekim 2015

          Vücudumuzun yaklaşık %70'i sudan oluşmuştur. Bu yüzden, su taşıyan su borusu hayatımızın olmazsa olmazları arasındadır. Yani hayatta kalmak için su borusuna muhtacız anlayacağınız. Yaşı genç olanlar bilmezler, eskiden su boruları demirden olurdu. İyi bilirim, çok zahmetli bir işti demir boruları evlere veya caddelere döşemek. Boru, demir testerelerle kesilir ve bağlantı yerlerine diş açılır, kendirle birleştirilirdi. İyi bilirim dedim, çünkü babam soğuk tesisat ustasıydı, çocukluğum bu işler içinde geçti. İş sürekli açık havada yapıldığından babam sık sık hasta olurdu. Bu yüzden ustası olduğu bu işi bıraktı ve başka işle ailesinin geçimini sağladı. Bıraktığına üzüldü, çünkü severdi işini, o da başkasının yanında çıraklıktan yetişmişti. İşini çok iyi yapardı, iş bittikten sonra korkardı, işi birisi beğenmeyecek veya su boruları bir yerlerden patlayacak diye ödü kopardı. İş ahlakı üst düzeyde idi anlayacağınız.
  ******
         Devir değişti, daha sağlıklı olan, paslanma yapmayan PVC borular demir boruların yerini aldı. Bu boruların ek yerleri sıcak kaynak makineleri ile birleştiriliyor. Eğer ustalığınız iyi değilse veya yanlış çapta boru kullanırsanız, bu boru da su basıncına dayanamayıp patlayabilir. Sonuç olarak yapan ustaya bağlı olarak boru patlamaya meyilli bir nesnedir.
  ******
          Bir de Bolu'daki gibi büyük içme suyu hatları vardır. Bu hatlarda çelik veya CTB (Cam-elyaf Takviyeli Polyester) boru kullanılır. Bu su boruları şehirlerdeki halkın su ihtiyacını karşıladığından hangi tip borunun kullanılacağı çok iyi seçilmelidir. Konunun uzmanı mühendisler kurulunda konuyu tartışmaya açıp, en uygun hangi boru bu fiziki şartlara uyar karar vermek gerekir. Zira halkın vergileriyle yapılan işlerdir bunlar, 1 kuruşunu ziyan etmemek lazım.
  ******
          Bolu içme suyu hattında CTB boru uygun bulunmuş ve döşenmiş. Ama bu borunun uygun olmadığı çok erken anlaşıldı. Dün ve  gazetemizde yayınlanan Paşaköy hattındaki patlamayla sanırım patlama sayısı 80'i buldu. Onlarca insan mağdur oldu. Bazılarının bahçesini sel bastı, bazılarının ise evini kum, çakıl, kaya doldurdu, bazılarının ise arabası çamura gömüldü. İnsanlar sıra bana ne zaman gelecek diye tedirgin olmaya devam ediyorlar. Allah göstermesin, arabanızla yoldan geçerken veya yolda yürürken patladığını düşünebiliyor musunuz? Hiç şansınız yok.
  ******
         Ama umutsuzluğa kapılmayın hemen, iyi haberim de var. Patladıktan sonra yapılan yamalarda sorun yok, ek yapılan yerler kesinlikle patlamıyor. Bir 80 kere daha patlarsa tüm hat yenilenmiş olacak, böylece tehlike ortadan kalkacak. Saygılarımla.
                                                    

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak