Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İngilizce Öğreniyorum (!)

Salvador Dali

  27 Ocak 2016

        İngilizce Öğreniyorum (!)

         Ülkemizde İngilizce öğretimi ilkokul 2. sınıfta başlıyor ve kesintisiz olarak devam edip üniversiteye kadar uzanıyor. Yani öğrenci sürekli yoğun bir İngilizce öğretim programının içinde bulunmaktadır. Bunu eğer bir yabancı duysa ülke olarak bizi takdir eder ve 'öğrencilerinize müthiş bir İngilizce eğitim veriyorsunuz” diyecektir.
  *****
        Ama hepimizin bildiği gibi, genelde, liseyi bitiren öğrenci İngilizce fakiridir. Nasıl oluyor da 11 yıl sürekli yoğun denebilecek düzeyde İngilizce ders alan öğrenci İngilizce öğrenemiyor?
  *****
        Burada öğrenciyi suçlamak mantıksızlık olur. Avrupalı çocuklar lisede, hatta abartısız ilkokulu bitirdiğinde iyi derecede İngilizce konuşabilmektedir. Zekâ olarak bir farkımız olmadığına göre, eğitim sisteminde bir yanlışlık olduğu kesin.
  Yönetim yani müfredat düzenleme yetkinliği MEB'de olduğundan bu problemin birinci dereceden sorumlusu onlardır. Bir yerlerde yanlışlık olduğu belli ve herkes başını kuma gömmüş kimsenin umurunda değil. Kimse demiyor ki '11 yıl İngilizce öğretiyoruz ama kimse öğrenemiyor, yazıktır”. Öğretmeni suçlamak da pek mantıklı değil. Sonuçta onlar da MEB'in gösterdiği, uygula dediği müfredatı uyguluyorlar.
  *****
         Şahsi kanaatime göre öğrenci liseyi bitirdiğinde (tıpkı Almanya, Fransa, İsveç ve diğer Avrupa ülkelerindeki gibi) akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeli, okuyabilmeli ve yazabilmelidir. Eğer böyle olursa, ikinci aşamada, üniversitelerde İngilizce dersleri kaldırılabilir, hatta İngilizce eğitim veren yüksek öğretim kurumları da Türkçe eğitime dönebilirler; çünkü gerek kalmaz.  
  *****
  Geçenlerde YÖK  British Council'in 'Türkiye'de İngilizce eğitiminde problemler” konulu bir araştırmasını yayımladı. En dikkat  çekilen yanlışlar  'derslerde gereksiz fazla gramer gösterilmesi”, 'derslerde İngilizce konuşulmaması”  olarak sıralanmış. Bunu ben değil Britanya'lılar söylüyor. Bence de çok doğru bir tespit.
  *****
        MEB'in bu  önemli tespitten ders alıp pratiğe dönük, sıkıcı gramer kalıplardan uzaklaşmış bir müfredat hazırlaması ve bir vizyonunun olması gerekir. O da şu 'lise bitiren bir öğrenci akıcı bir şekilde İngilizce konuşacaktır”. İkinci bir dil mi dediniz? Önce birinciyi halledelim de.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak