Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Akademik Teşvik Desteği...

Salvador Dali

  22 Ocak 2016

        Akademik Teşvik Desteği…

        Devletin tarıma ve  hayvancılığa verdiği desteği anlıyorum ve destekliyorum da bu akademik camiaya teşvik desteğine kafam hala basmadı doğrusu. 
  *****
        Bilmeyenler için açıklayayım. Devlet yeni bir kanun ve akabinde yönetmelik yayımlayarak, bilimsel yayın yapan, patent üreten, araştırma projesi yapan, yayınları kullanılan (atıf) akademik personele (Prof., Doç., Yrd.Doç. vs.) fazladan para verecek (bu para ayda yaklaşık 800 TL'yi geçemeyecek). 
  *****
        Akademik personelin görev tanımı nedir? Hemen söyleyelim; öğrencilere eğitim vermek, bilimsel araştırma yapmak. Ülkesinin teknolojik ve sosyal gelişimine yaptığı araştırmalarla katkıda bulunmak. Yani bunun için çalışır, maaşını da bunun için alır. Siz hiç asli işini yapması için fazladan maaş alan bir memur veya işçi gördünüz mü? Ben görmedim. Ama akademik personele, ne olur kardeşim olmuyor bak gel işinin başına, işini yap diye fazladan para verilecek. Tezat içinde tezat.
  *****
        Bundan sonra ne olur? Olacağı belli, bu kanunla bilimsel sahtekarlıkların önü açılacak ve cemaatlerin (!) yolu açılacak. Çok ciddi bir sahtekarlık bizi bekliyor, yaşarsak göreceğiz. Nasıl mı?
  *****
        Beş tane akademik personelin bir cemaat(!) oluşturduğunu farz edelim. Bu beş kişi üniversiteye ayrı ayrı proje verdiler ve verdikleri projede herkes beş arkadaşından birini araştırmacı olarak yazsın. Dolayısı ile her bir akademik personel bir projede yürütücü ve diğer dört projede de araştırmacı olarak yer alacaklar. Bu arada projede yürütücü ve araştırmacı olan akademik personele puan verilmekte ve puan üstünden teşvik ücreti alınmaktadır. Bu projeler üniversitede kabul edildi diyelim. Bu projelerden birer adet bilimsel yayın yapıldığını kabul edelim. Cemaat bu ya, her yayında bu beş kişinin adı da olacağından alın size fazladan puanlar yani paralar.
  *****
        Bu üstte anlattığım en masum olanları. Bir de 'cemaatin” büyüdüğünü uluslar arası ayağının olduğunu kabul edelim. Bu yapılan yayınlara atıfların da karşılıklı 'cemaat” üyeleri tarafından yapıldığını kabul edelim. İşte size puan patlaması. Yani bu yönetmelik gerçekten de ülkemizin yayın ve proje sayısını patlatıp  üst sıralara (!) çıkmasını sağlayacak. 
  *****
        Bilimsel yayın patlaması (!) yapan ülkemizin prestiji artacak ve ülke olarak üst sıralara çıkacağız ama kağıt üzerinde.

                                                     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak