Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bermuda Şeytan Üçgeni

Salvador Dali

  6 Ekim 2015

          Bermuda Şeytan Üçgeni
            Başlığa konu olan yer Kalıcı Konutlardaki Çizmeci Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Okulu ve Mebrure-İlhan Bağışgil Ana Okulu'nun birleştiği sokak. Ne demek istediğimi çocuğunu bu okullara veren anne-baba mutlaka anlayacaktır.
  ******
          İlk Mehmet Akif Ersoy okulu inşa edildi burada; 2003 yılında eğitime açıldı. Sırasıyla Mebrure-İlhan Bağışgil Ana Okulu'nun 1. ünitesi, Çizmeci Anadolu Lisesi ve son olarak Mebrure-İlhan Bağışgil Ana Okulu'nun 2. ünitesi. Saydığım 3 okul, tahmini olarak 20 dönüm bir arazi içinde, 2500 civarında öğrenci barındırıyor; veliler hariç.
  ******
          Şu anda Çizmeci Anadolu Lisesi'nin tüm sınıflarının dolmasıyla, okul giriş çıkış saatlerinde, o sokakta bırakın araba ile geçmeyi, yürüyecek yaya kaldırımı dahi bulamıyorsunuz. Çizmeci Anadolu Lisesinin kuzey duvarlarını yaya geçidi yapılamayacak kadar sınırda yapan düşünceye ne demek gerekir bilmiyorum. Bu duvar yıkılarak küçük yavruların geçişi için acilen yaya yolu yapılmalı. Çünkü tüm anne babalar tedirgin.
           Bir tarafta velilerin ve öğretmenlerin arabaları, bir tarafta okul servisleri ve bu hengamenin yanında kendi başlarına sırtlarında çantalarıyla okula gitmeye çalışan ve kendilerini bu araçlardan korumaya çalışan 1. ve 2. sınıf öğrencileri küçük yavrular. Bu arada tam Lisenin köşesine yapılan Taksi durağı da bunların üzerine tuz biber ekti. O yolun Ehliyet kurslarının da güzergâhı olduğunu unutmayalım. Orada yaşayan Kalıcı Konutlar sakinlerini saymadım bile. İnsan isyan ediyor; yok mu şu Bolu'da akıllı, zeki, görevini layıkıyla yapan ve tribünlere oynamayan bir görevli.
  ******
           Bu kadar daracık bir alan içine 3 tane okulu inşa edip 2500 insanı (velilerle daha fazla) buraya sıkıştıran düşünce, bu daracık sokaklardan minnacık yavrular nasıl geçecek okula ulaşacak, veliler ve öğretmenler arabalarını nereye park edecek, diğer yayalar nerelerden geçecek diye neden düşünmez. Bu sorunlar Sakarya İlk Öğretim ve Orta Okulu'nda da var. Hatta orada küçük bir yavrucak neredeyse sakat kalacaktı. Okullar inşa edilirken hadi bu sorunların oluşacağı düşünülmedi diyelim, peki bu soruna yıllardır neden çözüm bulunmaz. İlla ki bir çocuğun canı mı yanması gerekiyor önlem alınması için.
  ******
           Bir kısım veliyle bu konunun çözümü için görüştüm. Genel düşünce yolların genişletilerek araç park alanlarının yapılması, okul önüne park edip yavrularımızın hayatını tehdit eden koca servislere yollarda özel park alanı yapılması ve Mehmet Akif Ersoy Okulunun Kuzey ve Güney duvarlarına (yol tarafları) iki öğrenci girişi açılarak öğrencilerin ana girişe yığılmalarının önüne geçilmesi üzerinde odaklandı. Bu durumda araçlarıyla gelen veliler de orada çocuklarını bırakacaklar veya alacaklardır. Ayrıca öğrenciler için de güvenli yürüyüş yolları da acilen yapılmalı. Okul yöneticilerinin ve Milli Eğitim Müdürlüğünün çok önemli olan bu konu üzerine odaklanacağına inanıyorum, zira sorunun çözümü onlardan başlıyor.
  ******
           Öğrencilerin güvenliği, trafik terörünün tavan yaptığı günümüzde, anne ve babaları çok tedirgin etmektedir. Yetkililerden bir an önce tüm okul önlerindeki trafik karmaşasına kalıcı çözüm getirmelerini istiyoruz.

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yapacağın işlerde nefsine meşveret et ve o ne derse aksini yap

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak