Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Dedemin Fişi !

Salvador Dali

  29 Ocak 2016

         Dedemin Fişi !

         Şu günlerde 'Dedemin Fişi” adlı bir film vizyona girdi. TV'de izlenme rekorları kıran 'Güldür Güldür” ekibinin oynadığı bir film bu. Film vizyona girdiğinde Kayseri Ticaret Borsası Başkanı ve Kayseri'li olan Ekonomi bakanı gibi, en üst yönetimden tepkiler gelmeye başladı. Basından öğrendiğimize göre film hakkında inceleme başlatılacakmış. Ekonomi Bakanı, Kayseri'yi küçük düşürücü bazı sahnelerin olduğu yönündeki tepkilerin ardından filmi incelemeye aldıklarını söylemiş, 'öyle bir durum varsa gerekli girişimleri yapmak zorundayız" demiş
  *****
        Filmin oyuncularından Onur Atilla (kilolu olan) 'ben filmimde, sabah kahvaltısında yemeden önce doya doya kokladığım sucuk ve pastırmama laf söyletmem” veya 'sucuk ve pastırmaya laf söyleyen önce beni karşısında bulur” dese de sanırım sert ortam yumuşamayacak.
  *****
         Filmdeki bazı diyaloglarda, eskiden bu yana 'sucuk, ve pastırma”  için kullanılan söylemler kullanılmış. Bu söylemler orta ve ileri yaş kesim için zaten iyi bilinir. Ayrıca bu durum eski gazete kupürleri karıştırıldığında  daha çok açıklığa kavuşturulacaktır sanırım. Belki de pastırma ve sucuğun ana vatanı (en azından Kayseri'lilerin iddiası) Kayseri olduğundan olumsuz durumlar hep Kayseri'ye atfedilir. Ancak genelleme yapmak çok yanlış olur, zira bugün pastırma ve sucuk Türkiye'nin her yerinde üretiliyor.
  *****
        Benim vurgulamak istediğim sayın Bakan neden bir sanat eserine, sebebi ne olursa olsun, bir inceleme yaptırma gereği duydu? Kuşkusuz Kayseri esnafının bunda büyük etkisi olmuştur. Ancak biz nasıl bu hale geldik? Olaylara esprili ve hoş görülü bir yaklaşım neden yapamıyoruz? Tüm bunları sorgulayabilmemiz gerekli.
  *****
        'Of'lu Hocanın Şifresi”, 'Gülcemal”, Sümela'nın Şifresi”, 'Laz Vampir Trakula”, 'Sebahat ve Melahat” gibi bir yığın komedi temalı Karadeniz filmi çekildi. Bu filmlerde Karadeniz insanı yerden yere vuruldu, dalga geçildi. Bu filmler en çok da Karadeniz'de seyredildi ve en çok da Karadeniz insanları seyretti. Hem de kahkahalar içinde. İnanın, bu filmlerden şikâyet eden bir tane Karadeniz'li görmedim; devletin en üst makamlarındakiler dahil.
  *****
        Sözü edilen filmden şikayet eden Kayseri'lilere tavsiyem Karadeniz'lilerle irtibat kurması ve bu işi nasıl başardıklarını öğrenmeleridir. Onlar da kendi kendileriyle dalga geçmeye başlarlarsa artık her şeye hoş görüyle bakacaklardır.

                                                              

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak