Gazetenize sahip çıkın!

Öğretmen ne iş yapar ?

Salvador Dali

  30 Kasım 2015

        ÖĞRETMEN NE İŞ YAPAR?

        Her yıl 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanır. Bu yıl da öyle oldu. Bu kutlamalarda, kamu yöneticilerimiz öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğundan, kendilerini okutan öğretmenlerini unutamadıklarından,  öğretmenliğin toplumun en önemli mesleği olduğundan falan bahsettiler açıklamalarında. Öğretmen camiası ise kendi aralarında yemekler düzenleyerek kutladılar bu günü.

  *****

        Öğretmenin öyle çok sorunu vardır ki, bir günlük kutlamayla geçiştirilemez bu sorunlar. En başta ekonomik sorunlar. Şimdi bazıları diyecek; benim de ekonomik sorunum sorunum var, öğretmenin en azından iki ay tatili var, dersini yapıp okulu terk ediyor. İtirazlar teknik olarak  yanlış değil ama irdelemeden, düşünmeden verilen tepkilerdir. Neden olduğunu açıklayayım.

  *****

  Her veli kendi çocuğu için en iyisini ister. Çocuğunuzu okula kayıt yaptırırken öğretmen araştırması dahi yaparsınız. En yetenekli öğretmenin ve hatta en başarılı çocuklardan oluşturulmuş özel sınıfların çocuğunuz için tahsis edilmesini istersiniz. Bütün bunları yapmanızın sebebi aslında neslinizin devamı, kendi geleceğiniz olan çocuğunuzun geleceğini garanti altına almaktır. Kim çocuğu için en iyi geleceği istemez ki?

  *****

        Çocuğunuz sizinle evde geçirdiği zamandan daha çok zamanı öğretmeniyle geçirir. İlk okul öğretmenini ele alırsak, öğretmen çocuğu sabah 8:30'da teslim alır ve akşam 15:30'da size geri verir. Bu durumda öğretmen, çocuğunuzu en az sizin kadar tanır; huyunu, hangi yemekleri sevdiğini, arkadaşlıklarını bilir. Öğretmen çocuğunuzu şekillendirir, onun gelecek başarısı büyük yüzdelerle öğretmenine bağlıdır. Öğretmenin, eğitim verirken geçimle ile ilgili sorunlarını sınıfa yansıtması çocukları doğrudan etkiler. Sonuç uzun vadede çocuğa yansıyan başarısızlıktır.

  *****

        Orta okula gelindiğinde durum daha da değişir. Temeli ilk okulda alan çocuk artık TEOG denilen sınava da hazırlanmaktadır.  Bu durumda asgari ücretli bir çalışan dahi olsanız yemez içmez para biriktirip çocuğunuza yetersiz derslerden özel ders dahi aldırırsınız.  Özel ders de bazen çözüm olmaz. Öğretmenin maaş artış isteklerini eleştiren biri dahi olsanız tonla para verip, çocuğunuz için özel ders aldırırsınız. Neden? Çünkü çocuğunuzun geleceği için her şeyi yaparsınız.

  *****

         Bizim toplumumuzda öğretmen yaptığı 'tatille!” veya 'az iş yapmasıyla!” eleştirilir hale gelmiştir. Ancak çocuğu için her şeyi göze alan bir kişinin, çocuğunun öğretmeni için de sevgi dolu olması, onu el üstünde tutması gerekir. 

  *****

  Sonuç olarak çocuğunuzun geleceği, mesleği, karakteri, iyi huyları, kötü huyları okulda şekillenir ve yeşerir. Mutlu, işini seven ve başarılı  bir öğretmen çocuğa da  mutluluk ve başarı aşılar. Gençler arasında artık öğretmenlik bir meslek olarak değil, bari en azından öğretmen olayım denilerek, meşguliyet olarak görünmektedir. Bir sendikanın yaptığı araştırmaya göre öğretmenlerin yaklaşık %80'i işini severek yapmıyor. Bu vahim bir durumdur.

         Ülke geleceğini doğrudan etkileyen bir meslek olan öğretmenlerin ekonomik sorunlarının çözülmesi kanımca en acil konulardan birisidir ve bu konu hiç bir meslek dalının ekonomik durumuyla kıyaslanmamalıdır.

                                                            

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak