Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Kazılan Yollar

Salvador Dali

  21 Ekim 2015

       Kazılan Yollar

        Telekom alt yapısından sorumlu baş mühendisin ofis telefonu çaldığında, mühendis bey henüz gelmişti odasına. Hemen açtı telefonu, karşıdaki kişi kendisini tanıttı; Belediyenin Fen işleri müdürüydü arayan. Fen işleri müdürü  işini iyi bilen, sorumluluk sahibi ve dürüst bir insandı, onu yakından tanırdı mühendis bey. Hal hatır sorulduktan sonra Fen işleri müdürü başmühendise düşündüklerini anlattı.
  *****
       Şehrin en yoğun bölgelerinden birinin su hattı ve kanalizasyon hattı artık eskimiş ve yenilenmesi gerekiyordu. Bu yenileme  daha sonra şehrin her yerine yayılacak ve tüm şehrin alt yapısı yenilenecekti. Hazır bu bölgede tüm yollar kazılırken, bu projeye Telekom alt yapısını da eklemek, onların tellerini de yollara döşemek için girişimlerde bulunmuştu müdür bey; bunun olup olamayacağını konuştular. Başmühendis ise bu fikrin çok güzel olduğunu ve bu plana elektrik tellerinin yer altına inmesi işinin ve doğal gaz borularını döşeme işinin de katılması gerektiğini söyledi. Fikirler çok beğenildi ve uygulamaya konulmak üzere bir toplantı günü ve saati ayarlandı.
  *****
       Devletin çıkarttığı yasayla, kamu kurumlarının halkın tek bir kuruşunu dahi israf etmesi yasaklanmıştı. Dolayısıyla, tüm kurumlar birlikte kabloları ve boruları döşeyecek ve vatandaşa her gün arabasıyla veya yaya olarak gelip geçtiği yollarda rahatsızlık verilmeyecek, hem de aç kapa aç kapa şeklinde çukur ve hendeklerle dolu yollar olmayacaktı. Her çalışmada öyle müthiş bir toz çıkıyordu ki değil oralarda yürümek, nefes bile alınmıyordu, yağmurlu havalarda çamur da cabası. Zaten kazıdan dolayı oluşan  bu toz bulutlarının çocuklarda astım başlangıcı olduğunu tüm doktorlar da söylüyordu.  Dolayısıyla işler bir kez yapılacak ve vatandaş bir kez rahatsız edilecekti.
      *****
       Belediye, Telekom, Doğalgaz şirketi ve elektrik kurumu bir toplantı yaptılar.  Biraz uzun sürdü ama belli bir gün tespit edilip o gün kazı çalışmaları başladı. Tüm kurumlar birlikte hummalı bir şekilde çalışıyordu. Bu çalışmada elektrik direkleri yol altına inecek, belediye su ve kanalizasyonu döşeyecek, telekom internet ve telefon hatlarını yer altına indirecek ve doğal gaz boruları da döşenecekti.
      *****
          Kazılar esnasında alınacak güvenlik önlemlerine kanunlar çok önem veriyordu. Yoldan geçen bir araba veya şahıs kenardaki bir toprak yığını veya çukur nedeniyle zarar görürse kurum büyük tazminat davalarıyla baş başa kalabilirdi. Bunların örneğini mahkemelerde çok görülmüştü. Bir keresinde, güvenlik önlemi tam alınmamış bir kazı çalışması civarında yürürken bacağını kıran bir vatandaş, kazıyı yapan kamu kurumundan milyonlarca lira tazminat kazanmış, üstüne bir de o sorumlu mühendis aylarca hapiste yatmıştı. Bu yüzden işler sıkı tutuluyordu.
  *****
          Diğer bir konu da işin en kısa sürede bitirilmesi idi. Mümkün olan en fazla işçi ve mühendis sayısıyla, geceleri de çalışılarak,  tüm iş en kısa sürede bitirilecekti. Organizasyonu yapan Fen işleri müdürü bu konuya özel önem veriyordu. Zira vatandaşın rahatı ve konforu her şeyin üstünde gelirdi.
  *****
          İş makinesinin ve işçilerin kullandığı kazma kürek sesleriyle gözümü açtım; sanki hafiften gülümsüyordum. Sanırım gördüğüm rüyaydı. Gün ışığı hafifçe odamı aydınlatıyordu. Yataktan kalktım ve yola cepheli odamın perdelerini hemen açtım. Koca testeresiyle ekmek keser gibi düzgün bir şekilde asfalt yolu kesen iş makinesini gördüm.  Plastik bantlarla alınan güvenlik önlemleriyle yol tek şeride inmiş, üç beş tane işçi kazılmış yola internet ve uydu hatları döşüyordu. Sanırım bu çalışma  bu yolun tam üçüncü kez kazılışıydı. Yine bizim payımıza toz, toprak ve tam yamanmayan çukur yollar düşmüştü. Gördüğüm, rüya bile olsa, hoşuma gitmişti, çok güzeldi…
                                    

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Düzce Çiçekçi