Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Sadece Deve mi?

Cumhur Bandakçıoğlu

  26 Ocak 2010

   

   

     Uzun yurtdışı konaklamalarının ardından, genelde yılın bu döneminde aynı düşünceler kaplar beni. Atatürk Havalimanı'ndan dışarı çıktıktan sonra, İstanbul'un trafik yoğunluğu, ses kirliliği, görüntü kirliliği, memlekete hoş geldin, uyan tokadını suratımı patlatır. Geriye ne Stockholm, ne de Frankfurt kalır!

  Yalanlar Cumhuriyeti ne hoş geldiniz; Nüfus 72,5 Milyon. Rakım 0- 5137mt. Nüfusun %50 si 28 yaş altında, 31 yaşında bir adam, iş başvurusuna yetiştirilmek üzere yazar.

  230.000 Eğitim Fakültesi mezunu işsiz. 10 milyon yeşil kart kullanan vatandaşımız var. Toplam 6 Milyon işsizimiz.

  İstanbul, Kartal ve Şişli'de Avrupa'nın ve Dünya'nın en büyük adalet saraylarını yapmakla övünürüz. Adalet'in dibe vurduğu, dava, davacı davalı sayısının rekor, dolayısıyla huzurun olmadığı bir ülke olduğumuzu, en büyük adalet saraylarını yaparak cümle âleme ilan ederiz.

    İstanbul'dan kar manzaraları! Nefes nefese kar çığırtkanlığı yapan ve günlerdir bu anı bekleyen muhabirler ve Tv kanalları. 4X4 Volkswagen Touareg son model aracıyla yoldan kayarak çıkan üniversite öğrencisi, yine ona 4X4 lüks Range Rover ile kayarak çarpan başka bir genç adam! Diğer tarafta damperiyle üst geçidi yıkan bir kamyon şoförü! Sizce bir fark var mı?

    Ve bir ulusal gazete! Adını vermeye gerek yok. Neye, kimlere hizmet ettiği, kimlerin desteğiyle kurulduğu kuşkulu bir yayın organı TSK'ya savaş açmış durumda. Tuvalet kâğıdı yerine bile kullanılmayacak kadar adi bir kâğıt parçası. Nefret ve bölücülük tohumlarını eken gazeteciler! Darbe olursa kurtulacaklarına inanan ve son çırpınışlarını yapan zavallı beslemeler!

    Üniversiteler de rektörlük seçimleri! Seçime gerek olmayan bir sistem. Birbirleriyle sürekli didişen birlik beraberlikten uzaklaşmış bencil gözü doymayan bir toplum.

    Bolu ya geliyoruz! Kışın daha sevimli olması gerekirken daha sevimsizleşmiş olan bir şehir!

  Ve Dünya Gazetesi'nin bugünkü sayısında  büyük bir ilan  'BOLU Merkez'de Sahibinden Satılık Arsa' D-100 Karayolu Köy Üstü Mevki Karaköy Merkez Bolu. Sahibi kim belli değil! Ama benim gördüğüm Gölköy sapağındaki eski PTT deposu, yani Türk Telekom'un. Hani adı Türk olup, 2002'den sonra Lübnanlılar'a satılan Türk Telekom'un.

    Avukat Yüksel Gültekin abimiz bu hafta güzel yazmış 'Bolu buna layık değil' başlığına devam etmiş 'İnsan sormadan edemiyor. Yanlışlık nerde? Bu güzel şehri ziyaret eden bürokratından Bakanına, Bakanından Başbakanına her yetkili, bu güzel şehre ve şehrin insanlarına böylesine sıcak ve derin bir muhabbet beslerken, biz nasıl oluyor da bir türlü bundan gerektiği şekilde yararlanamıyoruz?' Hoş o mesleği ile ilgili tarafı ön plana çıkarmış, ama genelinde Bolu buna layık değil!

    Evet, Bolu ve bu güzel coğrafya özünde çok daha iyi şeylere layık! Bunu başarması içinde Bolu insanın, A'dan Z'ye kimlik sahibi olması, kendine özgü duruş sergilemesi, omurgasız bir yaşam tarzını terk etmesi gerekmektedir. Öncelikle de Bolulu'nun hayat felsefesi olan 'Burası Bolu olsa da olu, olmasa da olu' deyişini terk etmeli. Aksi takdirde Bolu'nun layık olmadığı birçok şey Bolu'da olmaya devam edecektir.

    Uzun lafın kısası, gerek yerel de, gerek genelde Deve'yle yarışacak çok özelliğimiz var. En azından Deveninki yaradılışından ya bizimki?

  Yakışmıyor!

   

    Eski dostundan Kamuran abiye filli saldırı!

  Olmadı! Ama ben biliyorum farklı düşünceler karşısında bazen Süha abimizin ağzından yanlış kelimeler çıkabiliyor.

  Kapandığını ve bittiği iddia edilen Bolununsesi Gazetesi'nin, mesaj defterini bu kadar ciddiye almak yapmış olduğu eylemle  çelişmekte. Sonuç itibariyle Süha abiye bu davranışı yakıştıramadığımı belirtmek istiyorum.

    
   

  • Cumhur Bandakçıoğlu28 Ocak 2010 . 09:11

   Doğuru söze ne denebilir... :-))
  • Ayhan Can27 Ocak 2010 . 18:21

   Aslında o kadar iyi anlıyorum ki Cumhur Bey´in düşüncelerini...Ancak yine de işte vatan,işte Bolu,işte güzellikler demekten geri kalamıyoruz...Avrupalı bu güzellikleri suni olarak yaratmak için nekadar çalışıyor...Biz de doğanın tabii güzelliklerini bozmak için o kadar çalışıyoruz..Ancak geçmişe göre son yıllarda yine de gelişmeler var...Her şeyin başı eğitim demek geliyor insanın içinden...Not: Cumhur Bey´in yazılarını zevkle okuyoruz,ancak sevgili yazarımıza ara sıra muhalefet etmek te şart :)
  • Cumhur Bandakçıoğlu27 Ocak 2010 . 17:01

   Sevgili Ayhan Can.a demek istediklerimi anlatamamışım.. Başka Türkiye, başka vatan yok.
   Üzerinde bir çok medeniyeti barındırmış bu coğrafya ya kimse laf edemez. Metin abi  söylemek istediklerimizi özetlemiş.. Sorun insanımızda..Yazık oluyor bu ülkeye.
  • Metin SAKARYA27 Ocak 2010 . 15:55

   Ucağın lastiği aprona değdiğinde özlemle baktığım ülkemin toprağına,daha hava alanından cıkmadan yaya yoluna park etmiş ilk aracı gördüğümde,sileceğini kırmak yayaya yeşil yanarken üzerime süren aracın şöförünü indirip dövmek istiyorum.Kısaca sorun avrupa değil sorunun ta kendisi bizleriz.Bu güzel ülkede yaşamı birbirimiz icin o kadar zorlaştırıyoruzki! Ülkemizin doğal güzelliklerine gelincede hızla katlettiğimizin farkındamıyız acaba?Size tamamıyla katılyorum Cumhur Bey...
  • Ayhan Can26 Ocak 2010 . 19:41

   Cumhur Bey,iyice karamsar olmuşsunuz bakıyorum..Yurdumuzun doğal güzelliklerini Avrupa´nın yapay güzelliklerine değişemezsiniz..Her ne kadar işsiz sayımız fazla ve yazdığınız diğer olumsuzluklar olsa da Avrupa ,insanlara gerçek mutluluk vermez..Hele bizim insanımıza hiç veremez...Biraz para ve ağızlara bir parmak baldan başka bir şey değildir Avrupa...Yaşam kalitesi çok yüksek,ancak bizim anladığımız manada insanlığını önemli ölçüde kaybetmiş bir robotik bir ülkeler kümesidir Avrupa...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Türk Milletinin istidadı ve kesin kararı medeniyet yolunda, durmadan, yılmadan ilerlemektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak