Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Hayaller Barselona, Gerçekler Bolu.. Orhan Uçar Abi!

Cumhur Bandakçıoğlu

Hayaller Barselona, Gerçekler Bolu.. Orhan Uçar Abi!
  27 Aralık 2018

  İstanbul'da ikamet eden Bolulu iş adamı Orhan Uçar abimizi tanımayan yoktur diye düşünüyorum;. Ben yine de kendisini kısaca tanıtayım; Bolu Sevdalısı, Bolu Gönüllüsü, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Üyesi, Hayırsever, Bolu'nun sevilen, sayılan, kalbi her daim Bolu için atan bir memleket evladıdır.

  Sosyal Medya paylaşımları ilgiyle takip edilir ve beğenilir. Sağ tandanslı siyasi çizgisi olmasına rağmen demokrat ve dürüst kişiliğiyle fikirleri herkes tarafından kabul edilir. Bazen bu tandans biraz kendini fazla gösterse de biliriz ki kalbindeki terazi asla şaşmaz.

  Orhan abimizin sosyal medyadaki en son paylaşımında; "Bolu turizmde ileride Türkiye'nin en iyi dünyanın da bilinen ili olur!
  Bolu’nun lokasyon ve çeşitlilik olarak turizm için çok yüksek seviyede sonuçlar alacak potansiyeli var...
  Ayrıca işsizlik öyle boyutlara geliyor ki odaklanılabilecek birkaç alan kalıyor sadece!
  Turizmden Barselona’nın 10 milyar dolar, Floransa’nın 4.5 milyar dolar geliri var.
  Bolu’nun doğası, mutfağı ve en önemlisi tarihi dokusunun ortaya çıkması halinde iki milyar dolar hayal değil..."
  diyordu.

  Açıkçası, Orhan abi'nin hayallerine saygı duyuyorum ama Bolu'nun bu hayallere çok uzak olduğunu da biliyorum. Daha öncede bir kaç defa yazdığım gibi Bolu Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk iç turizm merkezlerinden bir tanesidir. Bugün 60 yaşın altı daha dünyada yokken Bolu'da turizm harekeleri çoktan başlamıştı bile. Bolu turizm çeşitliliği adına sadece ve sadece ülke vatandaşları ve Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları için bir önem teşkil etmektedir. Bolu Mutfağı'na gelince, Aşçıları ne kadar ünlü olsa da Bolu'dan bir Gurme Şehir çıkmaz. Kaldı ki Bolu'daki yemek yenecek mekanların ünü 40 yıl öncesinin çok çok gerisindedir.

  Bolu doğal güzelliklerini ve eşsiz coğrafyasına destek olacak şehircilik ve çevre atılımlarını bugüne kadar gerçekleştiremediği ve de ne Barselona ne de Floransa'daki değerlerin onda birini barındırmadığı için bir şehir olarak iyi bir hikaye ve kimlik ortaya çıkaramamıştır. Bu durumda Bolu turizm potansiyelinin daha büyük bir getiri sağlamasını engellemiştir. Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi Bolu'da da sorumlu vatandaşlık problemi vardır. Bolu'nun ekilir dikilir arazileri çok hızlı bir şekilde betona dönüşmektedir. Çirkin bir şehirleşme her yerde olduğu gibi Bolu'yu da esir almıştır. Yayları ve yakın çevresi de bu betonlaşmadan nasibini almıştır ve almaya devam etmektedir. Bolu ve çevresi senede bir ay bile kullanılmayan doğanın böğrüne saplanmış beton yığını evlerle dolmuştur. Bunları yapan ve bunlara izin verenler bu şehrin insanlarıdır.

  Bugün Gölcük'ün popülaritesi, doğal ortamının korunmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Taşlıyayla'dan bir Gölcük çıkar mı? Çıkmaz! Çünkü Yaylacılık adı altında vatandaş tarafından talan edilmiştir ve edilmeye devam etmektedir.

  Sevgili abicim, dediğim gibi bu ülkenin bir vatandaş problemi vardır. Bu vatandaşın kafası değişmeden, değiştirilmeden hayallerinizin, hayallerimizin gerçekleşmesi imkansızdır. 
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm