Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ve DENİZ GETİRECEK çıktı

Cumhur Bandakçıoğlu

  10 Ağustos 2015
         22.03.2004 tarihinde Bolununsesi'ndeki köşemde çıkan yazımın başlığı; 'Deniz Getirecek' yok muydu. 2004 yerel seçimlerinin hemen öncesinde belediye başkan adaylarımızın  vaatlerini sütunumuzu taşımış ve 'Deniz Getirecek' yok mu diye sormuşuz. Seçimin galibi ve halihazırda yenilemez armadası Alaadin Başkan şöyle demiş; Büyüksu'yu yüzülebilir, balık tutulabilir hale getirmeyi planlıyoruz! Aradan geçen 11  yılda halihazırda Büyüksu'da yüzülmediği gibi, balık tutulması da  fantezi boyutunu geçmemiştir.
         2007 yılının 5 ayının 11 gününde köşemizdeki başlığımız 'Büyüksu'nun Dramı' olarak okuyucularımızın karşısına çıkmış. O gün; "Büyüksu feryat figan etmektedir, beni kurtarın diye! Cumhuriyet tarihinin beklide en derin değişimini, yerel yönetiminin vizyonuyla yaşayan sınır komşumuz Eskişehir, bir zamanlar kokusundan yanından geçilmediği Porsuk Çayı'nı adeta bir su parkına çevirme başarısını gösterebilmiş güzel bir örnek teşkil etmektedir. Yeni nesil Eskişehirliler yurt dışına çıktıklarında hiçbir eksiklik hissetmeyeceklerdir. Yaşadıkları şehrin bir Avrupa şehrinden farklılık arz etmediğini göreceklerdir. Yakın bir gelecekte şehir ve yaşamla çok daha içi içe olacak Bolu ve Büyüksu belki de bir Eskişehir  Porsuk ilişkisinin benzerini yaşayacaktır. Büyüksu'yu hayata döndürecek Bolu'nun bir mesire noktası haline getirebilecek yöneticiler de tarihe büyük adamlar olarak iz düşecektir. Bu konuda yapılacak ciddi bir proje eminim ki AB gibi bir çok uluslararası kuruluştan da maddi destek alabilecektir. Yeter ki isteyelim!" demişiz.
         Porsuk Çayı'nı adeta Venedik ve Amsterdam kanallarına döndüren Eskişehir Büyük Şehir Belediye Başkanı Prof. Dr Yılmaz Büyükerşen 22 Temmuz 2009 tarihinde de Türkiye'nin ilk yapay plaj projesini gerçekleştirmiştir.
         Geçtiğimiz hafta Türkiye gündemine; 'Bolu ya plaj geliyor', 'Denizsiz kente dev proje', 'Çılgın Proje' başlıklarıyla düşen Bolu yapay plaj projesiyle birlikte adı Basın diye geçen müessese ve kişilerin aslında hiç de ciddiye alınacak taraflarının olmadığını bir kez daha  gördük. Sanki tarihte ilk defa yapılıyormuşçasına haberleştirilen yapay plaj projesinin kimine göre 5 km. kimine göre 1 km. Bolu Belediyesi  resmi internet sitesinde göre de 3 km. uzunluğunda ve  50 metre genişliliğinde olacağı söylenmekte. Bu durumda 15 Hektarlık (150 Dönüm) bir alanda su toplanacak. Eğer bir karşılaştırma yapmak gerekiyorsa, Gölcük toplam 4,5 hektar (45 Dönüm) bir alanı kaplıyor. Proje ye esin kaynağı olan Eskişehir yapay plajı ise 350 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğine! Şimdi Bolu da gazeteciyim diye ortaya çıkan arkadaşlardan bu rakamlarla ilgili sorular sorarak projeyi doğru okunmasına yardımcı olmalarını rica ediyorum. Mesela bu büyüklükteki sulak bir alanın Bolu'daki ekolojik yapıya katkı ve zararları da irdelenebilir. Mesela bu büyüklükteki bir alana deniz kumu taşınması işi. Bu iş öyle çok da kolay değil alması bir dert, taşıması başka bir dert. 450 dönüm araziye deniz kumu taşınmasına bilfiil şahitlik ettim, gerçi mesafe 2 km. idi ama çok zorlanıldı.
         Sonuç olarak, Ben Bolu adına yapılacak iyi işlerin her zaman yanındayım.  Zaten 2004 yılında sorduğum soruyla, 2007 yılında Büyüksu'ya dair kurduğum hayallerimle gözlenen o ki Aladdin Başkan'a ilham kaynağı bile olmuşum. Diğer bir gerçek de Başkan vaatlerini es geçmiyor!
                                                          

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm