Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Farklı bir isim BURAK COP !

Cumhur Bandakçıoğlu

  26 Şubat 2015

        Farklı bir isim  BURAK COP !
       Yaklaşık 100 gün sonra, 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi yeni kadrolarıyla ülke yönetimini üstlenecek.  Ülkemiz yavaş yavaş seçim gündemine kilitlenmek üzere olup İktidar partisi mevcut gücünü kaybetmemek, muhalefet partileri de mevcut güçlerini yükselterek iktidara alternatifi olabilmek için mücadele vermektedir.
       2015 genel seçimleri, Bolumuz gibi küçük şehirlerin hali hazırda birinci dereceden gündem maddesi halini çoktan almış durumda. Deyim yerindeyse, politika kazanı fokur fokur kaynamakta!  Bu seçimler için Bolu'da İktidar partisinin aday adayı sayısında geçmiş seçimlere göre bir düşüş gözlenmekte. Cumhuriyet Halk Partisi kanadı ise her zamanki kıvamında. Milliyetçi Hareket Partisi ise henüz beklenen çıkışını yapmamış gözüküyor.
        Bundan yaklaşık 1,5 ay önce akrabalık bağlarımızın da olduğu, çok sevdiğim bir kardeşim olan Yrd. Doç Dr Burak COP' un telefonuyla, kendisinin Bolu'dan Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili aday adayı olmak istediğini öğrendim.  Öncelikle size Burak COP u biraz tanıtmak istiyorum. Bolu'nun tanınan ve sevilen ailelerinden Cop Ailesi'nin mensubu olup, Bolu eski Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarından merhum Mehmet COP amcamızın torunudur.   Burak COP 1980′de İstanbul Şişli'de doğmuştur,  Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi mezunudur. Siyaset bilimcidir.  İngiltere Nottingham Üniversitesinden, Türkiye'deki seçim sistemlerinin evrimine ilişkin doktora öğrenimini tamamlayarak Temmuz 2011′de mezun olmuştur.
       Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesi (Yrd. Doç. Dr.) olarak görev yapıyor ve Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'nde de ders veriyor. Daha önce ders verdiği yerler arasında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü de bulunmaktadır.
  2000 yılında Cumhuriyet gazetesinin dış haberler servisinde stajyer muhabir olarak adım attığı gazetecilik yaşamında bugüne kadar Ntvmsnbc haber sitesi, Sky Türk televizyonu, Four Four Two ile Platin dergilerinde (2008) çalıştı. BirGün, Radikal, Cumhuriyet, NTV Tarih, Yeni Harman, Sosyal Demokrat Dergi, Turnusol.biz, Run-Riot.com (İngilizce), Bianet.org, T24.com ve Sendika.org gibi medya organlarında birçok programa ve makaleye imza atmıştır.
        Türkiye Cumhuriyeti'nin bugün  gelmiş olduğu noktayı ve geleceğini bir siyaset bilimci ve eğitimci olarak iyi görmemekte ve bu durumun değişmesi gerektiğine inanmaktadır. Çok genç yaşlarda başladığı akademik destekli mücadelesini aktif siyasete taşımak istemiş, bu mücadelenin Cumhuriyetin kurucusu ve yılmaz savunucusu CHP saflarında olması gerekliliği inancıyla CHP'den, memleketi Bolu'dan aday adayı olmaya karar vermiştir.
        Bu fikrini benimle ilk paylaştığında, kendisine iyi düşünüp düşünmediğini sordum. Bolu'nun siyasi gerçeklerini, CHP'nin Bolu'daki yapısını, Bolu gibi şehirlerde siyasetteki mevkilerin daha çok dar alanda kısa paslaşmalar formülüyle belirlendiğini ve belirlenmeye çalışıldığını, kendisinin mevcut pozisyonunu anlattım. Burak COP, bunların hepsini biliyorum, bu yarışta beni ne gibi zorluklaların beklediğini de farkındayım ama ben içgüdülerime ve Bolu seçmenine güveniyorum diyerek bu mücadeleye gireceğin söyleyerek açıkçası beni ikna etti.
        Bugün CHP li bir babanın oğlu, Ülkü Ocaklarında kanaat önderi olabiliyorsa ve bu uğurda hayatını kaybedebiliyorsa, nasıl ailesi CHP li olan bir arkadaşımız bugün AKP de Kadın Kolları Başkanı ve belediye meclis üyesi olabiliyorsa, dedesi eski bir Adalet Partili olan Burak COP da CHP' de siyaset ve politika yapabilir. Hiç kimse bu konuda bir şey söyleyemez bunun siyasi malzeme yapamaz. Kaldı'ki  merhum Mehmet COP  büyüğümüz yıllarca çeşitli dernek ve kuruluşlarda  Bolu'ya hizmet etmiş, Boluspor'un şanlı tarihine ismini yazdırmış mümtaz bir şahsiyettir. Babam Yener BANDAKÇIOĞLU'nun anılarından bildiğim diğer önemli bir noktada,  merhum Mehmet COP'un işletmesini yaptığı Küçük Kaplıca Tesisleri yıllarca adeta Boluspor Kulübü'nün sosyal tesisleri gibi kullanılmış ve Boluspor tarihinde bir kilometre taşı olmuştur.
       Burak Cop'a girdiği bu mücadelede başarılar diliyorum. İnanıyorum ki, Bolu, genç ve başarılı bir hemşerisini tanımaktan, onun varlığından memnun olacak ve bağrına basacaktır.

  • Geredeli11 Nisan 2023 . 11:34

   Sn. Hocam desteğimiz ve oyumuz size. Benim 5 oyum var evvelAllah. Ne gördük diğerlerinden? sıfır "0 ". Gerede'yi unutma. Güzel insanlardır. Hürmetlerimle.
  • Bulent Kalaycioglu18 Nisan 2021 . 13:09

   Sayın Burak Cop gibi çok iyi yetişmiş kişileri siyaset sahnesinde görmeyi istemeyi bir Bolulu olarak hak görüyorum.ilk seçimlerde aday olarak görmek dileğimle saygı ve selamlamlarimi sunarım.
  • Prof.Dr. Harun Tuncay / E11 Ekim 2020 . 22:18

   Daha önce ve şu an zevkle izlediğim genç bilim adamı Sayın Doç.Dr. Burak Cop ' un babası sayın Uğuttan Cop benim 4 yıl süreyle matematik öğretmeni olarak görev yaptığım Bolu Lisesinde başarılı bir öğrencim olmuştu.Muhterem dedesi rahmetli Mehmet Cop da çok sevdiğim ağabeyim idi.Ayrıca Aile ile bağım kızım Esra ile oluşmuş idi. Tüm aile bireylerini özlemle anıyorum. İnternette sayın Doçent Dr. Burak Cop' un başarılı öğrenim ve görev yaşam

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak