Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bayramın tadı yok

Cumhur Bandakçıoğlu

Bayramın tadı yok
  8 Temmuz 2022

          Bayramın tadı yok

          Çocukluğumuzda gerek milli bayramlar olsun, gerek dini bayramlar olsun kalbimiz pırpır atardı. Bayram günleri büyük bir heyecanla beklenirdi.

          Milli Bayramlar okulları ve sokakları şenlendirir, Dini Bayramlar haneleri ve gönülleri büyütürdü.

           Her aile kendi bütçesi sınırları içinde bayramı en iyi şekilde karşılamayı görev bilirdi.

          O günlerin altından çok sular aktı. Hayat şartları değişti, bayram anlayışı ise özünün dışına çıktı. Bayram demek artık birçok kişi için tatil ve dinlenme dışında hiçbir anlam taşımıyor.

           Aileler sözde modernleşmenin bir getirisi olarak birbirinden uzaklaştı. Bu uzaklaşma bayramları da vurdu. Ramazan Bayramı anlam ve öneminin çok büyük bir bölümünü kaybetti.

          Yine son yıllarda kurban kesimiyle ilgili yapılan olumsuz yakıştırmalara bazı suiistimallerinde hazırladığı zeminde ister ibadet olarak kabul edilsin ister gelenek olarak kabul edilsin bu bayramı olumsuz etkiledi.

          Kurban Bayramı her şeye rağmen direniyor. Bu direncin yegâne sebebi de paylaşma duygusunun halen daha vicdanlarda yaşaması.

          Birçok ihtiyaç sahibi insan bu bayramın özünden faydalanıyor.  Ülkemizdeki olumsuz hayat şartları sebebiyle maddi durumu sıkıntılı insanlarımızın almakta zorlandığı ya da alamadığı et hanelere giriyor.

          Türkiye’de birçok kurum kuruluş Kurban Bayramı’nın nemalarından faydalanıyor. Kimisi bunu Allah rızası için yapıyor, kimisi de tamamen şahsi menfaatlerine ve hedeflerine hizmet için yapıyor.

        İşte ayrım gözetmeksizin herkese ulaşabilen ve bu işi anlam ve önemi için  yapan bir geleneği yaşatmak için yapan kurumlardan bir tanesi de T.C. Bolu Belediyesi’dir. Yıllardır bu hizmetin içindedir.

         Ne yazık ve de ne üzücüdür ki, T.C. Bolu Belediyesi’nin bu hizmeti tarihinde ilk defa sekteye uğratılmak istenmiş ve siyasi kaygılara kurban edilmiştir.

          İyi niyet aramak maalesef pek mümkün gözükmüyor. Bu ülkenin sanki her noktası virgülü doğruymuş gibi, sudan bahanelere sığınarak belediyemizin kampanyasına ait afişler kaldırılmış, kampanya ile ilgili hesaplarına bloke konulmuştur.

         Anne tarafından hemşerim Sayın Valimiz Erkan Kılıç, her ne kadar yönetmelikler doğrultusunda  hareket ederek uygulama yapsa da bu eylemi, vicdanlar karşısında Sayın Belediye Başkanımız Tanju Özcan’ı ve Belediyemizi bir kez daha yükseltmiştir. Yapılan eylem ya da davranış tam tersi bir etkiyle eksiği yok fazlası var bir şekilde, T.C. Bolu Belediyesi’nin Kurban Bayramı’nın özüne uygun kampanyasını daha da güçlü hale getirmiştir.

          Allah’ın izniyle ve paylaşımcıların teveccühüyle  bu yıl da T.C. Bolu Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlarının gönüllerine dokunacaktır.

          Bu vesileyle tüm okuyucularımın ve ailelerinin Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.

        Cumhur Bandakçıoğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Önemli olan akıllı olmak değil, aklı yerinde ve zamanında kullanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak