Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

 Sağlık Turizmi ve Bolu

Cumhur Bandakçıoğlu

 Sağlık Turizmi ve Bolu
  14 Eylül 2022

       Sağlık Turizmi ve Bolu
        Her ne kadar artık diplomalı ve de halihazırda Turizm alanında ikinci yüksek okula devam etsek de sahadaki turizmciler kadar konuya vakıf olma şansımız yok ama yaşadıkça öğreniyoruz.  

         1 Eylül 2022 tarihinde İl Turizm ve Kültür Müdürlüğümüzün ve Sn. Müdürümüz Hakan Doğanay koordinasyonunda VON Resort da  ilimizin turizm bürokratları, profesyonelleri ve de akademisyenlerinin katılımıyla sağlık turizmi üzerine bir toplantı düzenledi.

         Düzce Üniversitesi'nden Doç. Dr. Fuat Yalman tarafından bilgilendirdik. Böylelikle bizde sağlık turizminin ne olup ne olmadığı konusunda daha fazla bilgi sahibi olduk. Kendilerine ve bütün katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum.

           İşin Türkçe meali ise Bolu’da bizlerin sağlık turizmi olarak kabul ettiğimiz ve termal kaynakları kullanan otellerimizin esasında hiçbirinin sağlık turizmi yapmadığı, sadece keyfe dayalı termal turizmine hizmet ettiği gerçeğidir.
           Sağlık Turizmi yapabilmek için termal kaynak kullanan otellerimizin, ya da termal kaynaklara yakın otellerimizin sağlık turizmi yetki belgelerini (Aracı kuruluş- Acente) almaları  gerekiyormuş. İşin içine medikal yeterlilik girince tabi konu biraz hassaslaşıyor. Bolumuzun sağlık turizmi açasından en büyük avantajı ise Sağlık Bakanlığı'na ait 2 tane fizik tedavi hastanemizin oluşu. Dolayısıyla hastanelerimizle, turizm tesislerimiz arasında bir entegrasyon ve protokol gerekiyor. İşte tam da bu konun gündemimdeyken, İstanbul’dan bir dostum aradı, bir yakının felç geçirdiği ve ivedi olarak Bolu'da tedavi görmesi gerektiğini, fakat Fizik tedavi hastanelerinde yatacak yer olmadığını söyledi! Hastaların fizik tedavi seansları 45- 60 dakika süresinde uygulanıyor. Anlaşılan o ki tedaviden daha çok konaklama (yatış) kısmında bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıyı aşmanın en kolay çözümü ise bölgedeki otellerimizi kullanabilmek. Bunun içinde gerekli olan şey ise sertifikasyon ve entegrasyon.

           Tabi işin birde maddi boyutu var. Konaklama ücreti özel sağlık sertifikalı otele nasıl ödenecek. Bu noktada özel sigorta ve SGK devreye girmek zorunda. Olur mu? Olmaması için bir sebep yok. İş siyasi seçilmişlerimize, özellikle de Ankara’daki temsilcilerimize düşüyor. Bolu Belediyesi'ndeki kamu görevimiz süresince öğrendiğim bir şey var. Bolu’da turizm adına hacimli bir şeyler yapılacaksa bu ancak kamu, özel ve de akademik çevrenin bir araya gelip proje üretmesiyle mümkün. Aksi takdirde zor.

         Son olarak Sağlık Turizmine ait birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Termal Turizm de   Macaristan, Medikal Turizm’de Hindistan, Yaşlı Bakım Turizm’inde İspanya dünya liderleri.  Antrparantez Macaristan’da 138 Termal kaynağa karşılık Türkiye’de 2600 kaynak bulunuyor.

        Toplantıda benim için diğer önemli bir konu ise, Göynük'ten katılım yapan Kuru Kahveci Kara Salihoğlu firmasının temsilcisi Uğur Ünal kardeşimle olan kısa sohbetim oldu. Yemen Kahve Çarşısı'ndan başlayan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün iltifat ve tavsiyelerine nail olan Kara Salihoğlu Kuru Kahvesi'ni herhalde bir çoğumuz bilmiyoruzdur. 
           Ünal kardeşim önceleri bize Bolu’dan çok ziyaretçi geliyordu, artık gelmiyor dedi ve bizi göreve davet etti. Gerçekten de Bolu’da yaşayanların herhalde çok büyük bir bölümü Bolu’nun ilçelerini görmemiştir. Maalesef belediyemizin yapmış olduğu ilçe gezileri Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ülke çapında belediyelerin düzenlendiği gezilerin durdurulmasıyla sonlandırılmıştı. Bu konu için aslında bir şekilde Ankara’da bir lobi çalışması yapılması gerekiyor. TURSAB’ın da taraf olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer teknik ve idari alt yapılar uygun bir şekle sokulabilirse, Bolu Belediyesi yakın zamanda bir takım çevre gezilerine tekrar başlayabilir. Bu konuda bazı çalışmalar yürütülüyor.
  Bu gezilerin hem halkımız için, hem de ilçelerimiz için iyi bir şans olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

        Cumhur BANDAKÇIOĞLU 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm