Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir de tersten okusak!

Cumhur Bandakçıoğlu

  8 Nisan 2009

     Kaldı 4 yıl 357 gün bir sonraki yerel seçime.

  Seçimi az bir oy farkıyla kaybetmek başarı mıdır, yoksa bir başarısızlık mıdır? Bilindiği üzere CHP Bolu il teşkilatı mevcut kadrosuyla yani DSP'den gelen ağırlıklı ekibiyle 3. seçim yarışına girmiş ama, girilen seçimlerin hepsini kaybetmiştir.

      2 yerel, 1 genel seçim!

  Yerel seçimin ilkinde mevcut belediye de kaybedilmiştir.

  Mevcut yönetimin gocunmadan bir öz eleştiri yapması zorunludur.

     Acaba yapabilirler mi? 28.186 oyun büyüsüne kapılıp, hayır biz başarılıyız tarihi bir başarı kazandık deyip üstüne yatıp kerameti kendilerinde mi görürler? Yoksa... Size değil, endişelerimize oy verdik diyen grupları, bir seçim için değil uzun bir birliktelik için kazanmanın yollarını mı ararlar bilemiyorum.

  Kırmızı Beyaz hareketi her ne kadar Bolu'ya ciddi bir ivme kazandırsa da, seçimi kazandıramayan başarının arkasındaki diğer etkenleri de iyi analiz etmemiz gerekir.

     Nedir bunlar?

     Başta Sn. Başbakan olmak üzere, AKP'nin genel agresif yaklaşımları, gözle gözüken yolsuzluk ve kayırmacılıkları, Bolu'nun şehirleşme düzeyi. Alaaddin Başkan'ın kişisel olarak yıpranışı. Merkez sağda güçlü umut vadeden 2. bir oluşumun olmaması. Türkiye'nin laik yapısındaki ufalanmalar, ekonomik krizin ağırlaşması gibi, daha birçok örnek verilebilir. Yani uzun lafın kısası kazandırmaya yetmeyen başarının arkasındaki sebebi, sadece Kırmızı Beyaz değişime bağlamanın pek akıllıca olmadığını düşünüyorum.

   

     CHP'nin zümre partiliğinden kitle partisi haline dönüşmesinden başka bir yolu yoktur. CHP kitleleri kucaklamadığı sürece Bolu coğrafyasında hiçbir zaman işi kolay olmayacaktır. Uzun yıllardır yaşadığı gruplaşmalardan ve bu gruplaşmaların mimarlarından arınması, temizlenmesi, ya da bu mimarların proje çizimi konusunda biraz dinlendirilmesi kaçınılmazdır.

   

    Ortak yönetim ve güç birliği partiye hâkim olmak zorundadır. DSP'li Göçmenler, Fenerbahçeli Abiler, Kıbrıscık Beyleri, Duayen Tüfekler, Eski Devrimci Yol ve Halk Evi dostları, Sivaslı Aşıklar, CHP Emekçileri gibi Bolu'da CHP'ye gönül vermiş, parti içinde aktif yer alan ve yer almayan farklı gruplar ben benciliği, dar kadroculuğu bırakıp birlikte hareket etmeli ve bir gönül zinciri oluşturarak Bolu'daki tüm kitleleri sarmalıdır.

  Evet % 40.6 , 28,186 oyla  kaybedilen başarılı seçim(!) tersten de okunmalı ve gelecek planlamaları bugün itibarıyla yapılmalıdır.

   

   

     Mevsim Bahar Olunca, Bolu gazetelere doyunca!

   

     2 cemiyet, bilmem kaç tane yerel gazete diye diye galiba nazar değdirdik.

  Hani sonbahar da değilki, yaprak dökümü başladı diyelim. Bolu'nun en eski ve marka değeri en yüksek gazetelerinden biri olan Bolu Gündem in el değiştirdiğini öğrendik. Bolununsesi'nin basılı yayını durdurmasıyla başlayan üzücü süreç, Bolu Gündem'in el değiştirmesiyle yeni bir ivme kazanmış gibi gözüküyor. Gazeteleri ayakta tutan en büyük maddi güç reklam gelirleridir. Son yıllardaki ekonomik sebepler ve siyasi oyunlar maalesef gazetelerin yaşamsal kaynağına büyük sekte vurmakta ve gazeteleri bir açmazın içine sokmaktadır. Şımaran ve azgınlaşan insan karakterinden basın kuruluşları da günümüzde nasibini almaktadır. Gazetelerin, gazetecilikle hiçbir alakası olmayan sermayedeler tarafından kurulması ve devir alınması son dönemde moda halini almıştır. Hele hele yerelde amacın memlekete sadece hizmet ve ideal için olmasını düşünmek çok safca olur ama biz yine de iyi niyetimizi koruyalım. Bolu Gündem'e ve yeni kaptanına hayırlı olmasını dileyelim.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak