Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Büyük Öğreti

Cumhur Bandakçıoğlu

Büyük Öğreti
  17 Nisan 2020

        BÜYÜK ÖĞRETİ! 

        Son yüzyılda yaşamış hiçbir fani böyle bir şey görmedi. Tarihin şu andaki en kıdemli aktif yöneticisi Kraliçe II. Elizabeth'in tecrübe geçmişi bile şaşkınlık içeresinde. 20 Aralık 2019 tarihinde ilk vaka  görüldü. İlk ölüm 11 Ocak 2020'de gerçekleşti. Ocak ayı içinde Çin de çok büyük bir hızla yayılmaya başladı. Açıkçası Ocak ayında yaşanan durum Uzak Doğu ülkeleri haricinde çok da ciddiye alınmadı.

         16 Ocak da Frankfurt dan İstanbul a dönerken, Frankfurt Hava Limanı Tax  Free kuyruğunda yüzlerce Çinli vardı. Fuar’daki genel kanı Çin'deki durumun Türkiye’nin tekstil ihracatı adına son derece heyecan vericiydi. Öyle ki, sipariş artışları, yeni makine siparişlerine bile yansımıştı. Fakat durum her geçen gün değiştirerek ve bugüne kadar görülmemiş bir olaya dönüşmeye başlamıştı. Sıkıntının Avrupa’ya sıçraması bizim içinde çanların çalması anlamındaydı ki, öyle de oldu. 

        Yaradan, yaratılanlara durun bakalım dedi! Ey insanoğlu size verdiğim her  şeyi mahvettiniz, mahvetmeye de devam ediyorsunuz. Sizler sadece geçici ikamet ettiğiniz, adı yeryüzü olan bu cenneti, her geçen gün cehenneme çeviriyorsunuz. Sürekli birbirinizi yiyorsunuz. Kiracısı olduğunuz bu Dünya’yı hoyratça kullanıyor, zarar veriyorsunuz. Bu aç gözlülük, bu doymazlık, bu bencillik, bu kibir, bu fırsatçılık nedir dedi ve bizleri öğretisi çok büyük bir musibeti verdi. Peki bu öğretiyi anlayabilecek durumdamayız? Gelinen noktada anlamadığımız çok açık. Hali hazırda, şu olağanüstü durumda bile birbirimizi yemeye devam ediyoruz ve küçük hesapların peşinde koşuyoruz. Yani Yaradan’ın bu musibetinin bile bizi ıslah edebileceği şüpheli! Şöyle bakıyorum da birlik beraberlik adı altında yine bir çekişmenin, yine bir kavganın içine itilmişiz. Hani o, zaman zaman bahsettiğim DESİNLER olgusu var ya! Bu milletin taşıdığı virüslerin en önemlilerinden, ego ve aşağılık kompleksinin getirisi olan o virüs yine zirvede. 

         Şüphesiz ki bu musibetin beslendiği en önemli nokta cehalet! O cehalet ki, bugüne kadar cehaletten fayda sağlayanların bile bu dünyadaki misafirliğini çok hızlı bir şekilde sonlandıracak güçte. Bu gerçeği görmek zorunda ve gelecek stratejilerimizin başına doğru eğitimi koymak zorundayız. Diğer yönden ekonomik çarkların durma noktasına geldiği ülkemizde çok hızlı bir şekilde bu çarkları harekete geçirmek zorundayız. Aksi halde ülkemiz büyük bir ekonomik çöküntüyle de karşı karşıya kalacaktır.  

        Hayatın normale dönmesi adına, testlerin hızlandırılması. Sosyal Mesafe olgusunun bu ülkedeki her bireye kodlanarak sorumluluk derecelerini anlayacak şekli gelmesi, bu zor dönemin en önemli çıkış noktasıdır. Aksi halde vay halimize… 

                                 Cumhur Bandakçıoğlu 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak